Ana Sayfa Gündem Albaraka Türk’ten 275 Milyon TL Kira Sertifikası İhracı

Albaraka Türk’ten 275 Milyon TL Kira Sertifikası İhracı

-

Türkiye’nin ilk katılım bankası olan Albaraka Türk Katılım Bankası, Bereket Varlık Kiralama AŞ aracılıyla 275 milyon TL tutarındaki iki kira sertifikası ihracını başarıyla tamamladı.

Talep Fazla Oldu!

İhraç, 18 Temmuz günü 113 gün vadeli, 175 milyon TL olarak planlanmıştı. Ancak ihraca 1,7 kat daha fazla talep geldi ve planın dışına çıkıldı. Bu kapsamda da 200 milyon TL olarak gerçekleşti. Gelen taleplerin karşılanmaması sonucunda SPK’dan alınan onay sonrasında 24 temmuz günü 107 gün vadeli 75 milyon TL tutarında ek bir ihraç daha gerçekleştirildi.

2 Temmuz’da tamamlanan 20 milyon TL değerinde olan tahsisli kira sertifikası ihracı ile birlikte Albaraka Türk Katılım Bankası, temmuz dönemi içinde toplamda 295 milyon TL değerinde ihraç yapmış oldu. Kira sertifikası ihracına katılım gösteren müşterilerin yüzde 34’lük kısmı portföy yönetim şirketleri, sigorta şirketleri ve emeklilik şirketleri olurken, yüzde 66’lık kısmı ise bireysel şirketlerden oluştu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Albaraka Türk Hazine, Yatırım Bankacılığı ve Finansal Kurumlar’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Malek Temsah, 2018’in ilk yarı döneminde katılım bankacılığı alanında 7 milyar TL değerinde kira sertifikası ihraç edilmiş olunmasının, likit enstrümanın TL fon toplama ile sektörün bilanço büyümesine destek vermek kapsamında hem önemli hem de rekabetçi araç olduğunu söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,334BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
28TakipçilerTakip Et
2,402TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler