Ana SayfaKredi KartlarıKredi Kartı Numarası Nedir? Nerde Yazar?

Kredi Kartı Numarası Nedir? Nerde Yazar?
K

-

Kredi kartı, bazı kuruluşlar ve bankalar tarafından tüketicilere özel olarak verilen, günlük olarak gerçekleştirilen alışverişlerde nakit para ve çek gibi ödeme araçlarının kullanımını en aza indirgemek maksadı ile kullanılan, satın alınan ürünün ya da görülen bir hizmetin bedelinin, bu kartı veren banka tarafından ödenmesi güvencesine sahip olan bir kart türüdür. Kredi kartı sayesinde tüketiciler nakit para taşımaya ya da kullanmaya gerek kalmadan kolaylıkla alışveriş yapabilmekte, özellikle de internet alışverişlerinde, üzerinde yer alan kredi kartı numarası sayesinde büyük kolaylık elde edebilmektedir.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi kartı numarası, bankaların müşterilerine göndermiş olduğu bu plastikten oluşan kartın ön yüzünde, kabartmalı olarak yazılan ve kredi kartının kullanımını sağlayan bir numaradır. Toplamda 16 haneden meydana gelen kredi kartı numarası, 4 haneli olarak yazılmaktadır. Öte yandan bu kart numarası, Kredi kartının Visa mı yoksa Master Card mı olduğunu göstermektedir.

Kart Numarası Nerde Yazar?

Kredi kartı numarası, kredi kartının ön yüzünde yer almaktadır. Son kullanma tarihi ile kart sahibinin bilgilerinin hemen üzerinde yazılı bulunmaktadır. Kredi kartı numarasında her bir hanenin bir anlamı bulunmaktadır. Kart numarasını merak eden kredi kartı kullanıcıları, kart numarası öğrenme için kartının ön yüzüne bakması yeterli olacaktır. Bunun ile beraber kart numarası öğrenme işlemi mobil bankacılık ya da internet bankacılığına giriş yapılarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi Kartı Numarası Kaç Hanelidir?

Kredi kartı numarası, 4’er basamaklı rakamlardan meydana gelen toplamda 16 haneli bir numaradır. American Ekspress gibi bazı kartlarda ise bu kart numarası değişiklik gösterebilmektedir.

Kart numarasındaki her bir hane ya da basamak bir anlam ifade etmektedir. Örneğin; kart numarasında ilk hane kredi kartının türünü, diğer bir değişle ödeme sistemini (Visa – Master Card) belirtmektedir.

  • 4 ile başlayan kredi kartları Visa,
  • 5 ile başlayan kredi kartları Master Card kullanmaktadır.
  • Kart numarasının ilk hanesi de dahil olmak üzere toplam 6 hanesine prefix adı verilirken, prefix, kartın hangi bankaya ait olduğunu göstermektedir.
  • İlk 6 hanenin devamında 9 hane ise bankanın müşterisine atamış olduğu hesap numarasıdır.
  • Son basamak ise check digit adı verilen bir güvenlik kodu olarak tanımlanmaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol