Ana SayfaEkonomiÜretim Reform Paketinin Detayları Ortaya Çıktı

Üretim Reform Paketinin Detayları Ortaya Çıktı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Tarihte yapılacak en büyük üretim reformu olduğu iddaa edilen yeni tasarının detayları ortaya çıkmaya başladı.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Üretim Reform Paketi Kanun Tasarı Taslağı’nın üretimin yapılmasına engel olan tüm etkenleri ortadan kaldıcağı belirtildi. Tasarıya göre üretim alanında birçok değişiklik yapılacak.

  Tasarıda yer alan yasalarla Çevre Kanunu, Katma Değer Vergisi,Yükseköğretim Kanunu,Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanun gibi alanlarda değişiklik yapılacak. Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) yapılacak olan yeniliklerin özellikleri girişimcileri ve KOBİ’leri rahatlatacağı bildirildi. Üretim Reform Paketi’ne göre sayısı 300’e yaklaşan Organize sanayi bölgelerinin rant için kullanılması engellenecek ve bürokratik engellerde hafifleme yapılacak. OSB ve OSBÜK üyelerine kamu personeli cezaları uygulanacak. Suçu tespit edilenler ise görevinden uzaklaştırılacak. 

  Üretim Reform Paketi Kanun Tasarı Taslağı’nda şu başlıklar yer alıyor:

  • Yatırımlar için emlak vergi muafiyeti uygulanacak. Buna göre OSB’ler, endüstri bölgeleri ile sanayi siteleri içinde yapılan binalara 5 yıl süreyle emlak vergi muafiyeti yasası uygulanacak. 5 yıl süre inşaatların bitiminden sonraki bütçe yılında başlayacak. 
  • OSB’ye uygulanan bürokratik engellemeler azaltılacak. İmar ve parsel düzenlemeleri için 3 ay süre tanınacak ve süre içinde kararlar alınacak. Aksi durumda bakanlık devreye girecek.
  • Arsalarda yapılan rantçılık son bulacak. Özel endüstri bölgelerinde 200 milyon değerinde yatırım yapılması için taahhütte bulunacak ve bu taahhütün süresi 10 yılı geçmeyecek. Taahhütler 10 yıl boyunca sürekli güncellenecek. 
  • KOBİ’ye makine desteği sağlanacak. Yeni reform paketi ile büyük işletmelere 2 milyon, küçük ve orta işletmelere ise 10 milyon değerinde teçhizat yardımı yapılacak. Yatırımlar geri ödemesiz olacak.
  • Şeker kanununda da değişiklikler olacak. Şeker kanunu içinde yer alan nişasta kökenli şekerler yasasında kapsam değişikliği yapılacak. 
  • Yeni reform yasası ile ülkede 2.2 milyon kişiye iş istihdamı sağlanacak.
  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...