Ana SayfaSigortaSpilimbergo: Türk Hükümeti Reformları Önemsiyor

Spilimbergo: Türk Hükümeti Reformları Önemsiyor
S

-

2016 yılında Türkiye’de yaşanan olumsuz olayların bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 2,9 seviyesinden yüzde 2,5 seviyesine revize edilmesinde çok etkili odluğunu belirten Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Antonio Spilimbergo, geçen yılın başında duruma çok iyimser bakıldığını, yüzde 3,8 oranında bir büyüme beklentisinin olduğunu, ancak siyasi belirsizlik sebebi ile temmuz ayından sonraki yaşanan olayların 2017 yılına da etkisi olacağını düşündükleri için büyüme beklentisinin revize edildiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuz olaylardan sonra GSYH’ye her zamankinden çok daha az katkıda bulunan turizm sektörünün toparlanmasının zaman alacağını belirten Spilimbergo, toparlanma yaşanması için zaman gerektiğini söyledi.

Yeni Rakamları Anlamak Zaman Alır

Bu yıl için belirtilen yüzde 2,5 oranındaki büyümenin metodolojiye göre hesaplandığını belirten Spilimbergo, TÜİK tarafından hayata geçirilen istatistik reformlarının Türkiye’deki uygulama ile Avrupa’daki uygulamayı uyumlu hale getirdiğini, yeni rakamları anlamanın biraz zaman alacağını söyledi.

Hükümet Yapısal Reformlarda Başarılı

Son dönemlerde gündeme getirilen yapısal reformlar hakkında açıklamada bulunan Spilimbergo, hükümet tarafından uygulamaya sokulan bireysel emeklilik, düşük tasarrufları artırmaya yönelik çalışmalar, iş gücü piyasası gibi çalışmalar ile reformlara önem verildiğinin gösterildiğini, yapılan bu reformlar sayesinde düşük tasarruf ve düşük verimlilik darboğazından çıkmayı sağlayacağını söyledi.

Siyasi Rejimin Ekonomiye Etkisi

Siyasi koşulların her ülkenin kendisine özgü olduğunu belirten Spilimbergo, Türkiye’nin parlamento sisteminden cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş yapmasının ekonomi üzerinde nasıl bir etki oluşturacağına dair net bir çıkarımının olmadığını, ancak istikrar ve hukukun egemenliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol