Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bankalara karşı önemli uyarılarda bulunarak dikkatli olunmadığı takdirde faizlerin düşeceğini açıkladı. 

Referandum sonrasında söz verildiği gibi ilk olarak ekonomik çalışmalara ağırlık verildiği açıklandı. Ekonomik anlamda yapılacak çeşitli reformlara hız verildiği öğrenildi. Bunun ardından reformlar konusunda gereken teknik çalışmaların son bulmak üzere olduğu özellikle belirtildi. Paketin aynı zamanda sanayicilere de en az seviyede maliyeti sağlamak açısından oldukça önemli olduğu ifade edildi. Mevduat faizleri son zamanlarda çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmeye başladı. Yapılan değerlendirmelerin ardından mevduat faizlerinin yüzde 14 seviyelerine kadar çıktığı açıklanmıştı. Bankaların adeta mevduat yarışı içerisine girmesi faiz oranlarının her geçen gün biraz daha artmasına neden oldu. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bu durumun doğru olmadığını savunurken bankaların gerekli önlemleri almadığı takdirde devreye hükümetin gireceği sinyallerini verdi. Yakın zamanda faizlerde hükümet eliyle bir indirimin yapılabileceğini açıkladı. 

Ekonomiyi olumsuz anlamda etkileyen enflasyon, faiz ve işsizlik rakamları üzerinde gerekli çalışmaların yapıldığı belirtildi. Bu oranların yıl sonuna kadar hedeflendiği gibi tek haneli rakamlara düşürülmesi planlanıyor. Kamu ürünlerine her yıl belirli oranlarda yapılan zamlar sorulduğu zaman ise ekonomik anlamda bir düzelme sağlayabilmek için bu yıl herhangi bir zammın yapılmayacağı öğrenildi. 

Finansman çeşitliliğini artırmak amacı ile yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığı ifade edildi. Bu finansmanın ise genel anlamı ile banka senedi ismi ile anılmasına karar verildi. Bankalara sağlanacak bir kolaylık sonrasında varlıklarını menkul kıymetler seviyesinden ihraç ederek para bulmaları amaçlanıyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın