Çevre ve Şehircilik Bakanı açıkladı! Kentsel dönüşüm kapsamında belediyelere 2 yıl ödemesiz 3 yıl vade ile faizsiz kredi desteği verilecek.

Beklenen büyük İstanbul depremi öncesinde, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren Hükümet İstanbul’da 200 binden fazla yapının depreme dayanıklı hale getirilmesini planlıyor. Önümüzdeki sene yurt genelinde kentsel dönüşüme girecek yapı sayısı ise 500 bini aşıyor.

Türkiye’deki kentsel dönüşüm hakkında açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu konuda yeni bir model geliştirdiklerini ifade etti. Yurt genelinde 7 milyon 500 bin adet yapının kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan, “Toplam sayının 200 bin kadarı İstanbul’da. Bu çerçevede belediyelere 5 sene vadeyle destek sağlayacağız. Sağlanan bu finans desteği 2 sene ödemesiz olacak. Geri ödemeler 2 yıl ardından, 3 sene geri ödemeli olarak ön görülecek. Sağlanan finans desteğinin geri ödemesinde de faiz söz konusu olmayacak. Bu destekte vade süresi uzayabilir yada kısalabilir. Fakat ilk çalışmalara göre 3 yıl vade söz konusu” dedi.

Kentsel dönüşümle yapılar depreme dayanıklı hale getirilirken, inşaat sektörünün alt kolları da bu gelişmelerden olumlu yönde etkilenecek. Bakan Özhaseki de buna işaret ederek, “Dönüşümün hızlanması yaklaşık 250 alt iş konunu olumlu yönde etkisi altına alacak. Pazarın büyüklüğü 50 milyar doları bulacak” şeklinde konuştu. 2018 itibari ile 500 bin yapının yıkılıp yenilenmesi için yürütülecek çalışmanın finansmanları için yatırım bankalarına başvurulacak. Yatırım bankalarından alınan krediler, belediyelere aktarılırken; banka faizlerini ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üstlenecek.

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin 10 yıllık zaman diliminde 7 buçuk milyon yapıyı yenilemesi gerektiğine vurgu yaparak, bu miktar için gerekli olan finansal kaynağın ise 5 milyar dolar olduğunu kaydetti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın