Ana SayfaEkonomiBakanlıktan Belediyelere Faizsiz Kredi!

Bakanlıktan Belediyelere Faizsiz Kredi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Çevre ve Şehircilik Bakanı açıkladı! Kentsel dönüşüm kapsamında belediyelere 2 yıl ödemesiz 3 yıl vade ile faizsiz kredi desteği verilecek.

Beklenen büyük İstanbul depremi öncesinde, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren Hükümet İstanbul’da 200 binden fazla yapının depreme dayanıklı hale getirilmesini planlıyor. Önümüzdeki sene yurt genelinde kentsel dönüşüme girecek yapı sayısı ise 500 bini aşıyor.

Türkiye’deki kentsel dönüşüm hakkında açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu konuda yeni bir model geliştirdiklerini ifade etti. Yurt genelinde 7 milyon 500 bin adet yapının kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan, “Toplam sayının 200 bin kadarı İstanbul’da. Bu çerçevede belediyelere 5 sene vadeyle destek sağlayacağız. Sağlanan bu finans desteği 2 sene ödemesiz olacak. Geri ödemeler 2 yıl ardından, 3 sene geri ödemeli olarak ön görülecek. Sağlanan finans desteğinin geri ödemesinde de faiz söz konusu olmayacak. Bu destekte vade süresi uzayabilir yada kısalabilir. Fakat ilk çalışmalara göre 3 yıl vade söz konusu” dedi.

Kentsel dönüşümle yapılar depreme dayanıklı hale getirilirken, inşaat sektörünün alt kolları da bu gelişmelerden olumlu yönde etkilenecek. Bakan Özhaseki de buna işaret ederek, “Dönüşümün hızlanması yaklaşık 250 alt iş konunu olumlu yönde etkisi altına alacak. Pazarın büyüklüğü 50 milyar doları bulacak” şeklinde konuştu. 2018 itibari ile 500 bin yapının yıkılıp yenilenmesi için yürütülecek çalışmanın finansmanları için yatırım bankalarına başvurulacak. Yatırım bankalarından alınan krediler, belediyelere aktarılırken; banka faizlerini ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üstlenecek.

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin 10 yıllık zaman diliminde 7 buçuk milyon yapıyı yenilemesi gerektiğine vurgu yaparak, bu miktar için gerekli olan finansal kaynağın ise 5 milyar dolar olduğunu kaydetti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.