Yılın ilk yaz meyveleri tezgahlarda renk cümbüşüne neden oldu. Rengarenk meyvelere eklenen son ürün ise İran karpuzu! İran karpuzu bütün alıcı bulamayınca, dilimlenerek tezgahlardaki yerini aldı.

Yazın habercisi meyveler manav ve pazar tezgahlarında rengarenk görüntüler ortaya çıkardı. Erikten çileğe, yeni dünyadan çağlaya derken, yazın vazgeçilmezi karpuzda tezgahlardaki yerine oturdu.

İran karpuzu bütün olarak alıcı bulamadı. Durum böyle olunca işletmeciler İran karpuzunu dilimleyerek satışa sundu. Bir dilim İran karpuzu 8 liradan satışa çıktı.

Pazar ve manav tezgahlarında yer alan yaz mevsimi meyve fiyatları ilk günlere göre ciddi bir fiyat düşüşü yaşadı. Yeşil erik 12 liradan alıcı bulurken, nektari 15 liradan satışa devam etti. Kayısının kilogram fiyatı 10 liraya geriledi. Çileğin ortalama fiyatı ise 6 lirada sabitlendi.

Osmangazi ilçesinde manav işleten Osman Özçivi, yaz meyvelerinin fiyatının şimdilik yüksek olduğunu ifade ederken, ilk hasat meyveler için fiyat seviyesinin normal olduğunu belirtti. Fiyatların yüksek olmasına rağmen, yılın ilk yaz meyvelerine ilginin yüksek olduğunu söyleyen Manav Osman Özçivi, mayıstan sonra fiyatların normal seviyeye düşeceğini müjdeledi.

İran karpuzu fiyatının diğer meyvelere göre yüksek olduğunu ifade eden Özçivi, İran’dan gelen karpuzun kilogramının 5 lira olduğunu, bu fiyattan alıcı bulamadıklarını, çareyi dilim olarak satmakta bulduklarını ifade etti. “8 kilogramlık orta boy bir İran karpuzunu 40 liradan satıyoruz” diyen Özçivi, “Vatandaş bir karpuza 40 lira vermek istemeyince bizde karpuzu dilimleyerek satmaya başladık” dedi.

Ucuz yaz meyvesi tüketmek isteyen vatandaş ise Mayıs ayının gelmesini ve meyvelerin bollaşmasını sabırsızlıkla bekliyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın