Advert Advert Advert

Şimşek: Tavan Fiyat Uygulaması İsteyerek Yapılmadı!

Şimşek: Tavan Fiyat Uygulaması İsteyerek Yapılmadı!
Şimşek: Tavan Fiyat Uygulaması İsteyerek Yapılmadı! -

Şimşek, zorunlu trafik sigortası hakkında açıklamada bulundu. Şimşek başlatılan tavan fiyat uygulamasının isteyerek yapılmadığını söyledi.

Türkiye Sigorta, Resürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği'nin (Türkiye Sigorta Birliği-TSB) Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortası uygulaması hakkında önemli açıklamada bulundu. Zorunlu trafik sigortasında uygulanan tavan fiyatı hiçbir zaman isteyerek koymadıklarını belirten Şimşek, her sektörün fiyatlamasının kendisinin yapmasının doğru olacağını ancak bu alanda karar vermek zorunda olduklarını söyledi. 2016 yılının sigortacılık sektörü açısından olumlu geçtiğinin altını çizen Şimşek hem prim üretiminde hem kârlılıkta hem de sermaye yeterliliğinde 2016 yılında bir önceki yıla nazaran ciddi bir başarı yakalandığını, prim üretimindeki artışın yüzde 30 civarında gerçekleştiğini ve 40 milyar lirayı aştığını, GSYH’ye oran olarak da primlerin artışının ciddi bir rakam olduğunu söyledi.

Sektör Kâr Etti

2016 yılında sektörün kâr ettiğini belirten Şimşek hem küresel sektör hem de yan sektör ile kıyaslandığında 14,6’lık bir öz sermaye ile 2 milyar lira kâr elde edildiğini ev bu rakamın önemli olduğunu, iyi bir yıl geçirildiğini söyledi. Şimşek geçtiğimiz yıl trafik sigortası branşından teknik zararlardan kâra geçildiğini sözlerine ekledi.

Tavan Uygulaması Primleri Düşürür

Uygulamaya geçilen tavan fiyat ile primlerde bir miktar düşüş yaşanacağını belirten Şimşek, bunun yanı sıra giderlerde de düşüş yaşanacağını, yapılacak yasal düzenlemeler sonrasında mutlaka kâra dönüş olacağını söyledi.

Beklenen Düşüşler Yaşanmadı

Tavan fiyat uygulamasını isteyerek yapmadıklarını belirten Şimşek, beklenen düşüşler sağlanamadığı için tavan fiyat uygulamasına geçmek zorunda kaldıklarını söyledi. Şimşek alınan bu karar ile ilerleyen zamanda sektörün kâra geçeceğini sözlerine ekledi.

küresel sektör tavan fiyat zorunlu trafik sigortası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası