Son dönemlerde meydana çıkan ve LokiBotnet ismi verilen zararlı operasyonun gerçekleştirilen bir siber operasyon sonrasında tamamen devre dışı bırakıldığı tespit edildi. 

Son dönemlerde android işletim sistemine sahip olan bazı cihazlara mesaj yolu ile bir uygulamanın gönderildiği tespit edildi. LokiBotnet ismi verilen bu yazılım programının indirilmesinin ardından cihazlara zarar verdiği tespit edilmiş oldu. Akıllı telefonları olumsuz etkileyen bu uygulamanın kötü niyetli kişiler tarafından gönderilmiş bir yazılım olduğu tespit edildi. Bunun ardından zararlı uygulamanın tamamen ortadan kaldırılması için harekete geçildiği açıklandı. Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından kurulmuş siber olaylara müdahale merkezinin duruma el koydu belirlendi. Yetkili isimler tarafından kontrol sunucularına özel bir operasyon düzenlendi. Düzenlenen bu operasyonla birlikte yazılımın tamamen durdurulduğu açıklandı. 

Vatandaşların kanmasını sağlamak için çekilişle hediye kazandıran bir bankacılık uygulaması gibi göründüğü tespit edilmiş oldu. Bu uygulama sonrasında vatandaşların pek çoğunun mağdur olduğu tespit edilmişti. Operasyonun bir banka tarafından durumun anlaşılmasının ardından gerçekleştirilen ihbar sonrasında gerçekleştirildiği öğrenilmiş oldu. Bilgi Teknoloji Kurumu uzmanları tarafından ilk olarak zararlı yazılımın komuta merkezi tespit edildi. Ardından komuta merkezine sızmak için özel bir çaba sarf edildi. Zararlı uygulamanın ortadan kaldırılması için cihazlarla komuta merkezi arasında yer alan iletişimin tamamen ortadan kaldırıldığı belirlendi. 

Komuta merkezinde bulunan sunucuların zararlı yazılımdan tamamen temizlendiği açıklandı. Zararlı yazılımı indirerek telefonları zarar gören, dolandırılan ve maddi açıdan çeşitli sıkıntılar yaşayan vatandaşların bilgilerinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu aracılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğüne aktarıldığı belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın