Zeytinyağı İhracatı 5 Kat Arttı!

Türkiye’nin zeytinyağı ihracatı geçen yıla göre 5 kat artış gösterdi. Ege İhracatçılar Birlikleri tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz rekolte düşüklüğü sebebi ile ihracat fiyatları düşüşe geçmiş ve ihracatta önemli oranda azalmıştı. Rakip ülkelerdeki fiyatlar ile üretici fiyatları dengelenince ihracatta da artış yaşandı. Sezonun ilk 5,5 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre büyük bir artış yaşandı ve zeytinyağı ihracat oranı 4 bin 305 tondan 23 bin 676 tona yükseldi. İhraç edilen bu zeytinyağı miktarı toplamda 86 milyon dolara tekabül etti. Bir önceki sezonda ise sadece 4 bin 305 ton zeytinyağı ihraç edildiği için toplam miktar 22 milyon dolar civarı gerçekleşti. İhracat oranlarını değerlendiren yetkililer, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretimi açısından çok önemli kaynaklara sahip olduğunu, potansiyelin değerlendirilmesi ile bu üründen ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanabileceğinin altını çiziyor.

Yüzde 450 Arttı

Zeytinyağı ihracat miktarının yüzde 450 oranında arttığını belirten yetkililer, bu artışın üzerine çıkmak için çalışmaların devam ettiğini, potansiyelin değerlendirilmesi ile bu yükselişin yakın zamanda gerçekleşmesinin mümkün olduğunu belirtti.

İhracat 5’e Katlandı

1 Kasım 2016 tarihinde başlayan ihracat sezonunda şimdiye kadar ki geçen süreçte zeytinyağı ihracat miktarının 5’e katlanmasını değerlendiren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, ihracatın özellikle, İspanya, ABD, Suudi Arabistan ve İtalya’ya yoğun olarak gerçekleştirildiğini, ihracatta artış yaşanmasında fiyatların gerilemesinin etkili olduğunu belirtti. Er, rekoltenin düşmesi ile dünya fiyatlarının yükseldiğini ve bunun Türkiye’ye yaradığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.