Borcu Olanlar İçin Yeni Yapılandırma Yolda

Mecliste son zamanlarda yeni bir yapılandırma çalışmasının gündemde olduğu açıklandı. Bunun ardından borçlarda yeni bir yapılandırma hizmeti için harekete geçilmesi planlanıyor. 

Borçluların derin bir nefes almasını sağlayan yapılandırma hizmeti son zamanlarda son derece dikkat çekmişti. Referandum öncesinde yeni bir borç yapılandırma tasarısının hayata geçirileceği açıklanmıştı. Referandum sonuçlarının ardından sistemin meclis tarafından önümüzdeki günlerde görüşülmeye başlayacağı açıklanmıştı. Hemen harekete geçebilmek için görüşmelerin salı günü başlatılması planlanıyor. Yapılacak olan yapılandırma tasarısının 73 milyar liralık bir bütçeden oluşması planlanıyor. Görüşmelerin bu hafta içerisinde tamamlanması halinde hayata hemen geçirileceği düşünülüyor. 

Bu sistemin hayata geçirilmesi ile birlikte 9 milyon kişinin kamuya olan milyarlarca liralık borcunun hem kolay hem de hızlı bir şekilde kapatılacağı düşülüyor. Düzenleme ile borç öderken ana paranın tahsilatı sorunsuz bir şekilde herhangi bir kesintiye neden olmadan yapılıyor. Ancak gecikme zamları ve cezaların silinerek enflasyon oranlarına göre yeniden düzenlenmesini içeren sistem ile taksit imkanı da sunuluyor. Yeni tasarı içerisinde vergi ve prim borçlarının yanı sıra su faturası, askerlik ödemeleri, trafik ve nüfus müdürlüğü cezalarının da yapılandırılmasına imkan tanınacak. 

Tasarının hayata geçirilmesinin ardından daha önce herhangi bir şekilde yapılandırma yapmamış olan borçluların imkanlardan yararlanmaları planlanıyor. Daha önce yapılandırma yapmış olan kişilerin sistemin dışında kalacağı açıklandı. Önümüzdeki hafta Resmi Gazete’de yayınlanması beklenen yapılandırma imkanı için son başvuru tarihi 30 Haziran olarak belirlendi. İlk taksitler ya da peşin ödemeler ise 31 Temmuz tarihinde başlayacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.