Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile birlikte muhtarların ve korucuların maaşlarının devlet tarafından ödenmesine karar verildi. 

Uzun bir süredir devam eden Olağanüstü Hal kapsamında güvenliği sağlamak için Kanun Hükmünde Kararnamelerin çıkarıldığı tespit edilmişti. Bunun ardından son çıkarılan iki kararname ile birlikte muhtarların ve güvenlik korucularının da maaşları güvenlik altına alınmış oldu. Yapılan yeni düzenlemelerin ardından muhtarların ve korucuların maaşlarının devlet tarafından verilmesine karar verildi. Güvenlik korucuları ele alındığı zaman prim ödemelerinin valilikler tarafından yapılmasına karar verilmişti. 55 yaşına giren korucuların emekli olmaları için gerekli tüm desteklerin verileceği öğrenildi. 

Eski sistem düşünüldüğü zaman muhtarların Bağkurlu yeni sistem ile 4/b’li sigortalı oldukları biliniyor. Daha önceki düzenlemelerde muhtarların kendi primlerini kendilerinin ödedikleri bilinirken ancak kendi primlerini ödemeleri halinde tüm sosyal güvenlik sistemlerinden yararlandıkları belirtilmişti. Kendi primlerini ödedikleri zaman  ellerine geçen net kazançlarının da azaldığı tespit edildiğinden dolayı geçim sıkıntıları ortaya çıkmaya başladı. Yayınlanan yeni kararname ile birlikte eski sistemin tamamen değiştirildiği açıklandı. Artık güvenlik korucularının primleri valilik tarafından ödenecek. Primlerinin ödenmesinin ardından 4/b yerine 4/a’lı olacakları öğrenildi. SSK’lı sayılacak olan güvenlik korucularının ve ailelerinin tüm sosyal şartlardan sorunsuz bir şekilde yararlanmaları planlanıyor. 

Güvenlik korucularının 15 yıl çalıştıktan sonra 55 yaşını doldurduktan sonra emekli olmaları için bazı şartlar getirildi. Ayrıca yapılan sağlık taramalarında çalışmalarını olumsuz engelleyecek belirli orandaki durumların belirlenmesinin ardından malulen emeklilik hakları da gündeme getirildi. Sadece kendileri değil aileleri de sorunsuz bir şekilde sosyal hizmetlerden yararlanabilecekler. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın