Ana SayfaGündemİşverenler O Çalışanları İşten Çıkarabilecekler!

İşverenler O Çalışanları İşten Çıkarabilecekler!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İşverenlerin bazı işçileri bildirimsiz olarak işten çıkarma haklarının bulunduğu tespit edilmişti. Bunun için bazı şartların bulunması gerekiyor. 

Çalışanların ve işverenlerin haklarının korunması için hükümet tarafından her geçen gün yeni düzenlemelerin yapıldığı tespit edilmişti. Bunun ardından çalışanların herhangi bir gerekçe göstermeden bildirimsiz bir şekilde işten çıkarılmaları mümkün olmadığından dolayı yasalara da aykırı olduğu tespit edilmişti. Bunun ardından işverenlere yeni hakların tanındığı öğrenildi. Yeni sistemle birlikte artık işverenler çalışanlarını herhangi bir bildirim yapmadan işten çıkarabilecekler. Ancak bunun için bazı şartların taşınması gerekecek. 

Çalışanlar öncelikli olarak işverenlerin sözleşmede belirlenen haklara aykırı davranmasından dolayı oluşabilecek problemlerden dolayı istifa ederek tazminat alma hakkına sahip oldukları açıklanmıştı. Bunun yanı sıra maaşın eksik verilmesi, ahlak kurallarına uymaması gibi sebeplerden dolayı da iş sözleşmesini feshetme hakkına sahip oldukları tespit edildi. Tüm bunların yanı sıra işverenlerinde çalışanları herhangi bir sebep belirtmeksizin işten çıkarma haklarının bulunduğu öğrenildi. Ancak durumun haklı fesih kuralları içerisine girmesi için öncelikli olarak bazı şartları taşıyor olması gerekecek. Çalışanların bazı kurallara uymaması ve bazı davranışlar sergilemesi tazminatsız bir şekilde işten çıkarma yetkisini gündeme getirmeye başladı. 

Çalışanın çalışma düzeninde bazı bozukluklara neden olmasının yanı sıra verimsiz bir çalışma performansı sergilemesi bu durumda önemli oluyor. Çalışma hayatı içerisinde sürekli olarak telefon ile ilgilenip konuşan çalışanlar çalışma performanslarında bir verimsizliğe neden olduklarından dolayı bu tür sıkıntılara neden olabiliyorlar. Böyle bir durumun tespit edilmesi işveren için haklı fesih nedeni sayılabilir. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.