İşverenler O Çalışanları İşten Çıkarabilecekler!

İşverenlerin bazı işçileri bildirimsiz olarak işten çıkarma haklarının bulunduğu tespit edilmişti. Bunun için bazı şartların bulunması gerekiyor. 

Çalışanların ve işverenlerin haklarının korunması için hükümet tarafından her geçen gün yeni düzenlemelerin yapıldığı tespit edilmişti. Bunun ardından çalışanların herhangi bir gerekçe göstermeden bildirimsiz bir şekilde işten çıkarılmaları mümkün olmadığından dolayı yasalara da aykırı olduğu tespit edilmişti. Bunun ardından işverenlere yeni hakların tanındığı öğrenildi. Yeni sistemle birlikte artık işverenler çalışanlarını herhangi bir bildirim yapmadan işten çıkarabilecekler. Ancak bunun için bazı şartların taşınması gerekecek. 

Çalışanlar öncelikli olarak işverenlerin sözleşmede belirlenen haklara aykırı davranmasından dolayı oluşabilecek problemlerden dolayı istifa ederek tazminat alma hakkına sahip oldukları açıklanmıştı. Bunun yanı sıra maaşın eksik verilmesi, ahlak kurallarına uymaması gibi sebeplerden dolayı da iş sözleşmesini feshetme hakkına sahip oldukları tespit edildi. Tüm bunların yanı sıra işverenlerinde çalışanları herhangi bir sebep belirtmeksizin işten çıkarma haklarının bulunduğu öğrenildi. Ancak durumun haklı fesih kuralları içerisine girmesi için öncelikli olarak bazı şartları taşıyor olması gerekecek. Çalışanların bazı kurallara uymaması ve bazı davranışlar sergilemesi tazminatsız bir şekilde işten çıkarma yetkisini gündeme getirmeye başladı. 

Çalışanın çalışma düzeninde bazı bozukluklara neden olmasının yanı sıra verimsiz bir çalışma performansı sergilemesi bu durumda önemli oluyor. Çalışma hayatı içerisinde sürekli olarak telefon ile ilgilenip konuşan çalışanlar çalışma performanslarında bir verimsizliğe neden olduklarından dolayı bu tür sıkıntılara neden olabiliyorlar. Böyle bir durumun tespit edilmesi işveren için haklı fesih nedeni sayılabilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.