Canikli: İşsizlik ve Enflasyon Tek Haneye Düşecek!

Londra’daki görüşmeler hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bu görüşmelerde Türkiye’de yatırımı olan ya da Türkiye’deki yatırımlar ile ilgilenen kişiler ile toplantı yapma imkânı bulduklarını, son yıllarda Türkiye’de doğrudan yatırımın büyük ivme yaşadığını söyledi. Uluslararası piyasalarda 16 Nisan referandum sonucunun doğru okunduğunu, referandum sonucunda Türkiye’deki istikrarın devam ettiğinin farkında olunduğunu belirten Canikli, referandum sonucunda evet çıkmasının dünya piyasasında böyle okunacağını bildiklerini, ülkenin daha da ileriye gitmesi için halkın basiretli karar vererek doğru bir yol çizdiğini söyledi. Evet çıkması ile Türkiye’deki orta ve uzun vadedeki yönetimde istikrar beklentisinin karşılandığını belirten Canikli, yönetimdeki istikrarın ekonomide istikrarı peşi sıra getirdiğini, yaşanan gelişmelerin sonucundaki olumlu havanın ekonomiye yansıyacağını söyledi.

Piyasalar Sistemi Sevdi

Türk lirasının doların ve dövizin karşısında değer kazanmasını değerlendiren Canikli, sermaye piyasalarında BİST’in tarihi rekorlara imza atmasının ve TL’nin değer kazanmasının piyasaların Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında olumlu baktığının, piyasaların bu sistemi sevdiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Tek Haneye Düşüş Yaşanacak

Referandum sonrasında piyasaların önünün açıldığını, ekonomide olumlu bir hava olduğunu belirten Canikli, yıl sonu itibari ile enflasyonun tek haneli rakamlara döneceğini söyledi. Tek haneli rakamlara dönüşün sadece enflasyonda olmayacağını belirten Canikli, işsizlikte de tek haneye düşüşün yaşanacağını, bundan sonraki süreçte olumlu gelişmelerin ekonomi üzerinde çok etkili olacağını söyledi. Canikli yeni dönemde ilk önceliklerden birinin faizlerin düşürülmesi olduğunu, faizlerin düşürülmesinin enflasyon üzerinde çok etkili olacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.