Bankacılık Sektörü Ülkelere Fark Attı!

Türk bankacılık sektörü her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Yılın ilk çeyreğinde Türk Bankacılık sektörü 174 ülkenin ekonomik büyüklüğünü geride bırakarak fark atmayı başardı.

Sektördeki gücünü her geçen gün katlayarak devam eden Türk bankacılık sektörü 2017 yılının mart ayı sonu itibari ile ulaştığı toplam aktif büyüklük ile büyük başarıya imza attı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile 2016 yılına ait Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomik büyük listesi verilerine göre Türk bankacılık sektörü yılın ilk çeyreğinde ulaştığı toplam aktif büyüklük ile 174 ülkenin ekonomik büyüklüğünü geride bıraktı. Mart ayı sonu itibari ile Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğünün 2 trilyon 866 milyar liraya yükseldiğini belirten veriler, sektörün aktif toplamının geçen yılın sonuna göre 135 milyar liralık artış gösterdiğini açığa çıkarıyor.

174 Ülke Geride Kaldı

31 Mart 2017 tarihli Merkez Bankası dolar satış kuru dikkate alındığında bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğünün 786,8 milyar dolara tekabül ettiğini belirten yetkililer, sektörün aktif büyüklüğünün Türkiye’den sonra gelen 174 ülke ekonomisinin üzerinde yer aldığını, sektörün büyüme hızının sevindirici olduğunu söyledi.

Gelişmiş Batı Ülkeleri Geride Kaldı

IMF’nin 2016 yıl sonu verileri incelendiğinde, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü ile geride bıraktığı 174 ülke ekonomisinin bulunduğu listede gelişmiş batı ülkelerinin de bulunduğu görülüyor. Türk bankacılık sektörü toplam aktif büyüklüğü ile İsviçre, Hollanda, Belçika, İsveç ve Avusturya gibi Avrupa ülkelerini geride bıraktı. Sektörün toplam aktif büyüklük tutarı Yunanistan’ın 4 katından daha fazla orana sahip olarak görülüyor. IMF listesine göre sektörün toplam aktif büyüklüğü 92 ülkenin ekonomik büyüklüğünün toplamından daha fazla oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.