Ana SayfaEkonomiBankacılık Sektörü Ülkelere Fark Attı!

Bankacılık Sektörü Ülkelere Fark Attı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Sektördeki gücünü her geçen gün katlayarak devam eden Türk bankacılık sektörü 2017 yılının mart ayı sonu itibari ile ulaştığı toplam aktif büyüklük ile büyük başarıya imza attı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile 2016 yılına ait Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomik büyük listesi verilerine göre Türk bankacılık sektörü yılın ilk çeyreğinde ulaştığı toplam aktif büyüklük ile 174 ülkenin ekonomik büyüklüğünü geride bıraktı. Mart ayı sonu itibari ile Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğünün 2 trilyon 866 milyar liraya yükseldiğini belirten veriler, sektörün aktif toplamının geçen yılın sonuna göre 135 milyar liralık artış gösterdiğini açığa çıkarıyor.

174 Ülke Geride Kaldı

31 Mart 2017 tarihli Merkez Bankası dolar satış kuru dikkate alındığında bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğünün 786,8 milyar dolara tekabül ettiğini belirten yetkililer, sektörün aktif büyüklüğünün Türkiye’den sonra gelen 174 ülke ekonomisinin üzerinde yer aldığını, sektörün büyüme hızının sevindirici olduğunu söyledi.

Gelişmiş Batı Ülkeleri Geride Kaldı

IMF’nin 2016 yıl sonu verileri incelendiğinde, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü ile geride bıraktığı 174 ülke ekonomisinin bulunduğu listede gelişmiş batı ülkelerinin de bulunduğu görülüyor. Türk bankacılık sektörü toplam aktif büyüklüğü ile İsviçre, Hollanda, Belçika, İsveç ve Avusturya gibi Avrupa ülkelerini geride bıraktı. Sektörün toplam aktif büyüklük tutarı Yunanistan’ın 4 katından daha fazla orana sahip olarak görülüyor. IMF listesine göre sektörün toplam aktif büyüklüğü 92 ülkenin ekonomik büyüklüğünün toplamından daha fazla oldu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.