Booking.com sitesinin ülkemizdeki faaliyetlerinin durdurulmasının ardından Türkiye otellerinin yanı sıra komşu ülke otelleri yayınlanmaya başladı. Bunun ardından yerli turist komşu ülke alternatiflerini değerlendirmeye başladı. 

Son zamanların en çok kullanılan otel ve tatil arama sistemini oluşturan Booking.com hakkında çeşitli tartışmalar gündeme gelmişti. Bu tartışmaların ardından Türkiye’deki faaliyetlerinin mahkeme kararı ile birlikte durdurulduğu açıklandı. Rekabet kurallarına aykırı davrandığı gerekçesi gündeme getirilirken sistemi sıklıkla kullanan tatilciler tarafından bu durumun çeşitli tepkilere neden olduğu açıklandı. Türkiye’de bulunan otellere mahkeme kararı sonrasında erişimin yasaklandığı ifade edildi. Ancak Türkiye’nin yakınında bulunan komşu ülkelerdeki tesislere ulaşıldığı açıklandı. Yurt dışında bulunan tüm otellerde sorunsuz bir şekilde görüntülenebiliyor. 

Hollandalı sitenin konaklama alternatifleri arasında Türkiye’de bulunan yerli turistin ilgisini çekecek komşu ülke tesisleri de bulunuyor. En uygun fiyatlı yurt dışı seçeneklerinin sunulmasının ardından yerli turistin yurt dışı tatili için teşvik edildiği görüldü. Özellikle Yunanistan’da bulunan tesisler ve yunan adaları site tarafından uygun fiyatlı tatil seçeneklerini de beraberinde getiriyor. Fiyatların Türkiye tesislerinden dahi ucuz olmasından dolayı yerli turistin yurt dışı tatil seçeneklerini ilk sıraya aldıkları tespit edildi. 

En çok tercih edilen booking.com sitesinin kapatılmasının ardından bu durumda rakip konumda bulunan siteler harekete geçti. Müşterilerin bu sitelere yönelmesinin ardından diğer sitelerin son derece ilgi görmeye başladığı tespit edildi. Siteler reklam yatırımları ve çeşitli kampanyalar ile birlikte müşteri potansiyellerini yükselttikleri öğrenildi. Bu yıl yurt dışı tatil seçeneklerinin artması bekleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.