Emeklinin Maaş Farkını Kapatacak Formül

0

Emeklilerin ilk maaşlarını aldıkları zaman yaşadıkları hayal kırıklığının ortadan kaldırılması için hükümet yeni bir formül üzerinde çalışmaya başladı. 

Çalışanların en çok hayalini kurdukları durumların başında emeklilik hayali geliyor. Ancak emekli olunca kişilerin büyük hayal kırıklığı yaşadıkları ortaya çıktı. Emekli maaşlarının yarı yarıya düşmesi geçim sıkıntılarını ortaya çıkardığından dolayı hayat standartlarının da bir o kadar gerilediği tespit edildi. 2000 yılından önce emekli olanlar ile 2000 yılından sonra emekli olanlar arasında yaşanan maaş farkı çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmeye başlamıştı. Bu durum moral bozduğundan dolayı aradaki 500 liraya varan maaş farkının giderilmesi için çeşitli çalışmaların yapılmasına karar verildi. 

Yapılan incelemeler sonrasında en yüksek maaşı memur emeklisinin aldığı tespit edildi. En düşük memur emeklisi maaşı ise 1658 lira olarak belirlendi. Memur emeklisinden sonra listeyi SSK emeklisi alıyor. Son olarak ise Bağkur emeklisi yer alıyor. Ancak emekliler arasındaki bu maaş farkı çeşitli tartışmaları da beraberinde getirirken yaşanan maaş farkının çeşitli sorunlara neden olduğu açıklandı. Hükümet tarafından düşük ve yüksek maaşlar arasındaki farkın kapatılması için çeşitli formüllerin geliştirilmesi planlanıyor. Yapılan görüşmelerle birlikte asgari ücrette iyileştirmesi, sosyal hakların geliştirilmesi, emekli maaşları, işsizlik sorunu gibi problemler görüşülecek. 

Hükümet tarafından yapılacak görüşmeler sonrasında emeklilerin maaş farkını düzenlemek amacıyla intibak düzenlemesinin yapılmasına karar verildi. Bu durum maaş düzensizliklerinin ortadan kaldırılmasına neden olacak. Yakın zamanda kurul tarafından masaya yatırılacak konu hakkında olumlu yanıtların alınması ve en düşük emekli maaşının 1.482 liraya kadar yükseltilmesine karar verildi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın