Türkiye ilaç konusunda da başarılı sonuçlar elde etmek için bir süredir çalışma yapıyorlardır. Sonunda bir adım atıldı ve ilk yerli ilaç üretimi için çalışmalar başlatıldı. 

Ailevi Akdeniz Ateşi tedavisinde kullanılmak için bir süredir Türk laboratuvarlarında çeşitli çalışmaların yapıldığı ve bir ilacın üretilmesi için üzerinde çalışıldığı öğrenilmişti. Bunun ardından Türkiye’de bulunan gönüllüler üzerinde yapılacak inceleme sonrasında başarılı sonuçların elde edildiği öğrenildi. Klinik çalışmalarının başarılı bir şekilde sonlanmasının ardından Türkiye’de ilk yerli ilaç üretimi için adımların atıldığı öğrenilmiş oldu.  Hastalar üzerinde yapılacak inceleme ve gözlem sonrasında alınacak ruhsat sonrasında ilacın başarılı bir şekilde piyasaya çıkarılmasına karar verildi. 

Bir süredir sağlıklı gönüllüler arasında 18-35 yaş arasında değişen kişiler üzerinde bir çalışmanın yapıldığı açıklandı. İlk klinik çalışmaları başarılı bir şekilde sonuçlandı. Başarılı sonuçların devlet desteği ile birleşmesi için bazı planlamalar yapılmaya başlandı. Bu planlamalar sonrasında hükümetin ilaç sanayisine bir anlamda Ar-Ge desteği vermesi için stratejik bir düzenlemenin yapılması gerektiğine dikkat çekildi. Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının Akdeniz ve Ortadoğu kökenli ülkelerde görülme olasılığının yüksek olmasından dolayı ülkemizde görülme imkanının da yüksek olduğu tespit edilmişti. Bu hastalığın tedavi edilmesi için geliştirilen ilacın başarılı sonuçlar vermesi Türkiye ilaç sektörüne de büyük bir katkı olarak değerlendiriliyor. 

4 yıllık bir süre içerisinde ilacın tamamen geliştirilip üretime geçilmesi planlanıyor. Türkiye’nin ilaç sektöründe bir ilki gerçekleştirmesinin önemli bir çalışma olduğu tespit edildi. Bu çalışmanın ilaç sektörünün geliştirilmesi için cesaretlendirici bir durum olabileceği de belirtiliyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın