Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan karar ve yapılan düzenlemelerin ardından memura fazla mesai ücretlerinin ödenmesine karar verildi. 

Bir süredir memurların çalışma hayatları üzerinde çeşitli çalışmaların yapıldığı tespit edilmişti. Bu süreç içerisinde Bakanlar Kurulu memurların fazla mesai üzerinden alacakları ücretlerin ödenmesi için yaptıkları çalışmaları tamamladığını açıkladı. Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçirilen süreç için binlerce memurun rahat bir nefes alacakları öğrenildi. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından alınan karar sonrasında devlet memurlarına fazla mesai için ayrıca bir ödeme yapılmasına karar verildi. Mesai saatleri dışında fiilen çalışmış olan kişilere bu ücretin ayrı olarak verileceği açıklandı. 

Her personelin ücretinin ödenmesi için belirli bir süre belirlenirken aylık ödenecek sürenin 50 saatten fazla olmamasına özellikle dikkat edilecek. Bütçenin K cetveli içerisinde normal ücret 1.87 olarak belirlenmişken bu ücretin 5 katı olacak şekilde alınmasına karar verildi. Bu süreç içerisinde verilmesi planlanan ücret de belirlenmiş olacak. Fazla yapan personelin çalıştığı her fazla saat eksiksiz bir şekilde belirlenecek. Personelin çalışmış olduğu gün ve saat bir çizelge içerisinde özellikle belirlenecekken bunun ardından amirler tarafından incelenip doğrulandıktan sonra onaylanacak. 

Kararın hayata geçirilmesinin ardından pek çok devlet memurunun fazla çalışma süreleri hakkındaki şikayetlerinin de son bulması bekleniyor. Fazla çalışma ücreti alan personeller farklı mevzuatlar göz önünde bulundurulduğu zaman ayrıca bir ücret almayacak. Kararın hayata geçirileceği tarih ise 1 Mart ile 31 Ağustos 2017 tarihleri olarak belirlendi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.