Ana Sayfa Ekonomi Uzun Yol Testinde Tek Adres Aksaray!

Uzun Yol Testinde Tek Adres Aksaray!

0

Dünya çapında markan olan Mercedes’in Aksaray’daki Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikası 12 Mayıs 2017 Cuma günü temeli atılan ve ortalama 40 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Ar – Ge Merkezi ile hizmet vermeye devam edecek. Temel atma işlemleri gerçekleştirilen yeni alanın 2019 yılının temmuz ayına kadar faaliyete geçmesi planlanıyor. Konu hakkında açıklama yapan yetkililer dünya genelinde üretilecek Mercedes Benz marka kamyonların uzun yol testlerinin gerçekleştirileceği tek merkez olacak olan Ar – Ge merkezinin toplamda 215 kişiye istihdam sağlayacağını belirtti. 2019 yılında faaliyete geçmesi planlanan merkezde prototiplerin oluşturulması, emisyon testleri ölçümler ve araçların güvenilirliği ile ilgili çalışmaların yapılacağını belirten yetkililer, merkezin kısa sürede tamamlanmasının istihdam ve ekonomi açısından olumlu etkilerinin olacağını belirtti.

8,4 Milyon Avro Yatırım

Temeli atılan Ar – Ge merkezi ile ilgili açıklamada bulunan Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Merkezi Müdürü Mustafa Üstertuna, kısa sürede tamamlanması planlanan merkeze 8,4 milyon avro yatırım yapıldığını, merkezde yapılacak işlemlerin üretilen araçların sürüşte güvenli olup olmadığının tespit edilmesi açısından çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Prototipler Türkiye’de Üretilecek

Bundan önceki süreçte kamyonlar ile ilgili testlerin Almanya’da üretilen prototipler ile Almanya yollarında yapıldığını hatırlatan Üstertuna, bundan sonra tüm bu işlemlerin Anadolu’nun bağrında Aksaray’da gerçekleştirileceğini, elde edilen sonuçların dünyada kullanılabilir hale getirileceğini söyledi. Bütün dünya için prototiplerin Türkiye’de üretileceğini belirten Üstertuna, yıllık yaklaşık olarak 25 -40 arası araç sayısının tamamının Türkiye’de yapılacağını sözlerine ekledi. Üstertuna merkezin, ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu sağladığı istihdam ile de ekonomiye katkı sağlayacağını söyledi.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version