Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur? Banka Tarafından Yasal Takip Sürecinin Başlatılma Zamanı! Detaylar İçin...

0
Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı acil nakit ihtiyaçlarında çok yararlı bir araç olsa da bazen yaptığımız aşırı ve düzensiz harcamalardan ötürü borçlarımız birikiyor. Yaptığımız en büyük hatalardan biri de o anki asgari tutarın ödemesini yapıp borcu yine bir sonraki aya devretmek oluyor. Bunun sonucunda bir borç çıkmazına girip, ne yapacağımızı kara karar düşünüyoruz. Böyle bir çıkmazın içine girdiğimiz zaman ise kredi borcumu ödeyemezsem ne olur diye düşünüp, araştırmalar yapıp, en doğru bilgiyi öğrenmeyi çalışıyoruz.

Kredi kartı borçları ödenmediği durumlarda borcun üzerine banka alışveriş faizleri uygular. Her ay kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemeyebilir veya istemeyebilirsiniz.  Fakat unutmamanız gereken bir durum söz konusu. Borcun geriye kalan payına banka alışveriş faizi uygulamaktadır. Bu faiz ile birlikte bir süre sonra borç katlanır. Bunun sonucunda ise kredi kartı limitiniz de git gide azalır.

Kredi kartı borcunun son ödeme günü geçtikten sonra banka borç için gecikme faizi işlemeye başlar. Ancak 15 gün içerisinde borcunuzun ödemesini yaparsanız kartınız tekrardan faaliyete geçer ve kullanmaya başlarsanız. Bu 15 günlük süre bankadan bankaya göre değişebilmektedir. Bazı bankalar için 10 gün olan bu süre bazı bankalarda 20 güne kadar çıkabilmektedir. Eğer bankanın size tanımış olduğu süre zarfı içinde borcun asgari tutarını yahut tamamının ödemesini gerçekleştirmezseniz artık kredi kartınızı kullanamaz hale gelir ve bankanın bir sonraki işlemi ise yasal takip süreci olur.

Banka tarafından yasal takip sürecinin başlatılması için kredi kartı borcunuz için 90 gün içerisinde hiç bir şekilde ödeme yapmamış olmanız gerekiyor. 90 günlük süreç geçtikten sonra banka bireylere 7 günlük bir süre daha tanır. Eğer söz konusu 7 günlük zaman zarfı içerisinde kredi kartı borcunun tamamı kapatılırsa yasal takip düşer. Bu 7 günlük zaman içinde bankadan bir takım taleplerde bulunma haklarınız mevcuttur. Örnek olarak bankadan kredi kartı yapılandırması talebinde bulunabilirsiniz.  Eğer borcunuzu ödeyemiyor, ek süreyi değerlendiremiyor ve yapılandırma kabul edilmiyorsa yasal takip resmen başlatılır. Bankadaki şahsi dosyalarınız bir avukata yahut hukuk bürosuna devredilir ve banka ile olan ilişkiniz kesilir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın