Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşecek?

Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşecek?

Nakde sahip olmayıp ev sahibi olmak isteyen insanların ilk başvuru yaptığı yerlerden biri olan bankalar son zamanlarda konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Özellikle piyasayı canlandırmak için sektör liderleri tarafından yapılan kampanyalara bankalar da faizleri düşürerek destek olmaya devam ediyor.Nakde sahip olmayıp ev sahibi olmak isteyen insanların ilk başvuru yaptığı yerlerden biri olan bankalar son zamanlarda konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Özellikle piyasayı canlandırmak için sektör liderleri tarafından yapılan kampanyalara bankalar da faizleri düşürerek destek olmaya devam ediyor. En fazla 120 ay vadeli olarak alınabilecek konut kredilerinde, özel projelerde 240 ay vadeye kadar kredi kullandırım imkânı oluyor. Hatta özel projeler için yapılan kampanyalarla kısa vadede çok düşük faiz oranları bulmak mümkün.

Konut Kredi Faizlerinde Son Durum

İç piyasayı canlandırmak için yapılan hamlelere ilk olarak devlet bankalarından destek geldi. Özellikle kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını aşağı çekti. Daha sonra bu düşüşü özel bankalar da takip etti. Daha önceleri %1,15 – %1,25 seviyesinde olan konut kredisi faiz oranları, yapılan kampanyalarla %0,99 - %0,80 seviyelerine kadar düşmüş durumda.

Konut Kredisi Faizleri Düşmeye Devam Edecek Mi?

Ev sahibi olmak isteyen herkesin dört gözle beklediği şey, faizlerin daha da aşağı düşmesidir. Düşen faizlerle birlikte konut satışları artmakta, bu sayede ekonomide de canlanma olmaktadır. Fakat bankaların kredi limiti açabilmek için bulduğu fonların yüksek maliyetli olması, ekonomik durgunluğun henüz geçmemesi, enflasyonun sürekli yükselmesi, döviz kurundaki oynaklık, ülke kredi notunun düşmeye başlaması gibi birçok etken sebebiyle yakın zamanda kredi faizlerinin çok düşeceği öngörülmüyor.

Ekonomik durgunlukla bozulan makroekonomik dengeler, normal seviyelerine inmedikçe kredi faizlerindeki düşüşün devam etmesi zor. Normal seyrine dönmeye başlayan ekonomi ile bankaların belirlediği kredi faizleri de buna paralel düşmeye devam edecektir. Ev fiyatlarının da yükselmeye başlaması ile konut alımına yönelik bir durgunluk yaşansa da ilerleyen zamanlarda hem faizlerdeki düşüş hem de konut satış fiyatlarının aşağı gelmesi ile iç talebin canlanması muhtemel görünüyor.konut kredisi konut kredisi faiz oranları konut satışları ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?