Hükümetten Yeni Önlem! Kanuna Aykırı Olarak Ürün Satışına Para Cezası Kesilecek

Vatandaş, satın almış olduğu bir ürünün kendisine zarar verdiğini ispat ettiği takdirde, tazminat alabilecek. Kanuna aykırı bir şekilde ürün satışı gerçekleştirilen satıcılara ise 250 bin Türk Lirasına kadar idari para cezası kesilecek.

Hükümet tarafından “Piyasa Gözlem ve Denetim Kanun Taslağı” çalışmaları yapılıyor. Hazırlanmakta olan bu kanun taslağına göre satın aldığı ürün sebebiyle sağlığı etkilenen ve zarar gören vatandaşlar bu durumu ispat edebildiği zaman tazminat alma hakkına sahip olacak. İnternet üzerinden satılan ürünler içinde sıkı bir denetim sağlanırken, radyo ve televizyon üzerinden gerçekleştirilen satışlara da yasak getirilebilecek. Bu taslağa göre artık firmalar, ürünün takibini kolaylaştıracak şekilde tedarik zincirinin adresini ve adını kaydetmek zorunda kalacak.

Piyasaya sunulmuş olan ürünler, depolarda nakil araçlarında, üretim tesislerinde ve işyerleri gibi gerekli görülen her yerde Kamu Kurumları tarafından denetlenecek. İthalatçı olan firmalarda, Türk müşterilerinin anlayabileceği bir şekilde ürünün montajını, güvenlik kurallarını ve kullanım kılavuzunu Türkçe olarak düzenleyecek. İthalatçı ve üretici olan firmalar, piyasada bulunan ürünlerden numune alacak.

Ayrıca hazırlanan bu Piyasa Gözlem ve Denetim Kanun Taslağı’na göre, söz konusu olan bu ürünlerin geri çağırılması masrafları da tamamen satıcı olan firma tarafından karşılanacak. Bu kanunun aksine hareket eden firmalara ise 250 bin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanabilecek. Bakanlıkla tarafından, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu firmaların ticari sırları ifşa edilebilecek ve kamu kurumları tarafından, sıradan bir müşteri gibi internet, radyo ve televizyon gibi yerlerden alışveriş yapılıp, ürün numunesi alınabilecek.   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.