Maliye Bakanlığının hazırlamış olduğu Kamu Sosyal Tesislerinin İşletilmesine İlişkin Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmiş oldu.

Kamuya ait olan sosyal tesislerin ekonomik, verimli ve etkili bir şekilde işletilebilmesi için ve oluşturulacak güçlü bir idare ile mali yapının sağlanabilmesi için bir takım usul ve esaslar Maliye Bakanlığı tarafından belirlendi.

Maliye Bakanlığının belirlemiş olduğu bu Kamu Sosyal Tesislerinin İşletilmesine İlişkin Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmiş oldu. Yapılan bu düzenlemeye göre, unvanı ve görevi fark etmeksizin hiçbir kimsenin bu tesislerden ücretsiz olarak faydalanması mümkün olmayacak.

Ayrıca söz konusu olan bu tebliğe göre, sosyal tesisler tarafından üretilmiş olan ürün ve hizmetlerin satış fiyatları her sene çıkarılacak olan tebliğde belirtilecek tutarın altında kalmayacak şekilde belirlenecek ve merkezden geçici görev ile görevlendirilecek olan personellerin sayısı minimum seviyede tutulacak. Üstelik bu tebliğin ardından ilk defa ücretleri idarelerin bütçesinden ödenecek olan yeni personel alımı gerçekleştirilmeyecek.

Yine bu tebliğe göre, sosyal tesislerin işletmesinin kapalı olduğu dönemlerde ya da kullanım oranının az olduğu dönemlerde kısmen ve yahut tamamen kiraya verilmesi araştırılıp bu uruma da ağırlık verilecek. Belirli zamanlarda, her sene çıkarılacak olan tebliğdeki fiyatların altında kalmadan farklı fiyatlar da konulabilecek. Ayrıca toplu bir şekilde gerçekleştirilen organizasyonlarda, konakla hizmetlerinin yanı sıra tam ve yarım pansiyon ve sosyal, kültürel aktiviteler içeren paket program imkânı sunulup başka fiyat tespitleri de yapılabilecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın