Advert Advert Advert

KGF Kapatıldı, Faizler Düşmeye Başladı!

KGF Kapatıldı, Faizler Düşmeye Başladı!
KGF Kapatıldı, Faizler Düşmeye Başladı! Pınar Çürük -

​Mevduat faizinde indirim yapılabilmesi için bir çözüm yolu bulundu. Bankalar tarafından, devletin yüzde 100 kefaleti sayesinde kullandırılmış olan krediler kaldırıldı. Böylelikle Kredi Garanti Fonu’nun çeşmesi kapatılırken, mevduat ihtiyacının azalmasıyla faizlerde düşüş yaşandı.

Mevduat faizinde indirim yapılabilmesi için bir çözüm yolu bulundu. Bankalar tarafından, devletin yüzde 100 kefaleti sayesinde kullandırılmış olan krediler kaldırıldı. Böylelikle Kredi Garanti Fonu’nun çeşmesi kapatılırken, mevduat ihtiyacının azalmasıyla faizlerde düşüş yaşandı.

Krediler için en büyük kaynağı meydana getiren faizlerde düşüş yaşanmaya başlandı. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile 7 Temmuz’da bir araya gelen bankacıların toplantı notları netleşmeye başladı. Söz konusu olan bu toplantıda alınan kararlar arasında, bankalar tarafından, KOBİ ve ihracatçılara kullandırılan Kredi Garanti Fonu (KGF) kredilerinde, yüzde 100 oranında devlet kefaleti ile sağlanan bu kredilerin önünün kesileceğinin yer aldığı öğrenildi. İşletmeler için 250 milyar civarınsa sağlanan krediye yoğun talep olduğunu ve her firmanın bu vasıta ile kaynak ihtiyacını karşılıyor olduğunu ifade eden bankacılar, diğer taraftan KGF çeşmesinin kapanması sebebiyle şuanda kredi talebinde azalma görüldüğünü de belirtti.

Ayrıca bankacılar konu üzerine yapmış oldukları bu açıklamada, kredi talebinde azalma yaşanması sebebiyle, şu an itibariyle mevduat faizlerinde düşüşlerin başlamış olduğunu ve söz konusu olan bu indirimlerin daha da fazla yaşanacağını anlattı. Öte yandan devlet tarafından mevduat toplama yarışına girilmemesine dair bankalara yapılan uyarı ile de, o bankalarda indirimlerin başladığı gözlemlendi.  

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz istatistikleri göz önünde bulundurularak yapılan belirlemelere göre, bankalar tarafından 1 yıl ve daha fazla vadeli olmak üzere Türk Lirası üzerinden açılmış olan mevduat hesaplarında 30 Haziran tarihi itibariyle ortalama yüzde 12.74 civarından yüzde 11.36 civarına düştü. Bununla beraber söz konusu olan diğer indirimler, bankada yeni hesap açtıracak olan müşterilere yansımış olacak. 

Mevzuat faizi Kredi Garanti Fonu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!