Cumhurbaşkanı ve hükümet tarafından yürütülen yoğun istihdam çalışmaları ilk neticelerini vermeye başladı. 2017 yılının başından Nisan ayına kadar olan süre zarfı içerisinde ülkede yaklaşık olarak 1 milyon 488 bin kişiye istihdam sağlandı. Türkiye’de işsizlik oranı Mart ayına kıyasla Nisan ayında 1,2 oranında gösterdiği gerileme sayesinde, geçtiğimiz son 10 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet tarafından yoğun bir şekilde devam ettirilen istihdam çalışmaları kapsamında, tüm sektörlere çağrıda bulunulmasının ardından 2017 yılının ilk 4 ayı içerisinde totalde 1 milyon 488 bin kişi yeni işine kavuşturuldu.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, bu yılın dördüncü ayındaki işsizlik oranlarında kendisinden önceki aya nazaran yüzde 1,2 puan düşüş göstererek elde etmiş olduğu 10,5 puanı ile, geçtiğimiz 10 ayın en düşük seviyesini buldu. 2017 yılının ilk ayında yüzde 13 oranında artış gösteren işsizlik oranları kendisini takip eden 2 aylık dönemlerde ise önce 12,6 puanına, ardından da 11,7 puanına kadar düşmüştü.

Yine TÜİK’in verilerine göre 2016 yılının sonu itibari ile toplamda 26 milyon 669 kişiye yeni iş imkanı sağlanırken, bu yılın ilk 4 ayında ise 1 milyon 488 bin kişiye ek iş fırsatı sunuldu. Böylelikle nisan ayı sonunda ülkede istihdam edilen işsizlerin sayısı 28 milyon 157 bine ulaşmış oldu. Ayrıca yine söz konusu olan dönemin sonunda ülkedeki işsizlerin sayısı ise 3 milyon 287 bin kişiye kadar düşmüş oldu.  

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın