Ana SayfaGündemKişilerin Banka Mevduat Rakamları Açıklandı!

Kişilerin Banka Mevduat Rakamları Açıklandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’de tasarruftaki toplam mevduat, 2017 yılının ilk yarısında ortalama 55 milyar arttı. Kişilerin bankalardaki mevduatlarının en çok arttığı şehir İstanbul olarak kaydedildi.

Kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılının ilk 6 aylık döneminde toplam mevduat tasarrufu 55 milyar lira 46 milyon arttı. Bankalardaki mevduatlar olarak bakıldığında kişi başına düşen tasarruf mevduatı en çok İstanbul’da kaydedildi. İstanbul’da kişi başına düşen mevduat 2017 yılının ilk yarısında 1.214,5 lira olarak bildirildi.

BDDK’nın verilerine göre yurtdışı tasarruf mevduatı dahil edilmediğinde 2016 yılının sonunda bankalardaki mevduat tutarı 813 milyar 218 milyon 885 bin lira iken, 2017 yılının ilk yarısında 868 milyar 264 milyon 886 bin liraya ulaştı. Böylece geçen yılın toplamı ile karşılaştırıldığında bu yılın ilk 6 aylık periyodunda Türkiye’deki bankalarda bulunan toplam mevduat tutarının 55 milyar 46 milyon lira artış sağladığı gözlemlendi.

Bankalardaki mevduatlara yine 2017 yılının ilk yarısında iller bazında bakıldığında İstanbul’un artış sağlayan iller arasında ilk sırada yer aldığı görüldü. İstanbul’da geçen yılın sonu ile karşılaştırıldığında 2017 yılının ilk 6 ayında kişi başı mevduatlarda toplam 214.5 lira artış kaydedildiği görüldü. Bu verilere göre İstanbul’da kişi başı mevduat tasarruf miktarı 24.136,1 liradan 25.350,7 liraya yükselirken, geçtiğimiz ayın sonunda şehirde kişi başı düşen tasarruf mevduatının 1.168,7 lira oldu.

İstanbul’dan sonra kişi başına düşen mevduat geliri artışında ikinci sırayı Ankara aldı. Ankara’da kişi başı mevduat rakamları bu yılın ilk 6 ayında geçen yılının sonuna göre 40.9 lira arttı ve kişi başı tasarruf mevduat geliri 16.323,3 liraya ulaştı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.