Ana SayfaEkonomiTutanaklar Açıklandı! FED Yetkililerinin İkiye Bölündüğü Ortaya Çıktı!

Tutanaklar Açıklandı! FED Yetkililerinin İkiye Bölündüğü Ortaya Çıktı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Geçtiğimiz temmuz ayında yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi’nde, FED yetkilileri önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan faiz artırımı konusunda ikiye bölünmüştü. Bölünmenin sebebi ise enflasyonun neden zayıf olduğunu anlamamalarıydı.

Kısa adı FED olan Amerikan Merkez Bankası yetkilileri, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)’nin 25 – 26 Temmuz tarihindeki toplantısının tutanakları yayınlandı. Tutanaklar yetkililerin faiz artırımına gidilmesi ile ilgili iki ayrı görüşte olduğunu ortaya koydu. Faiz artırımı için şu an erken olduğunu savunan yetkililer FED’in mevcut cari şartlar altında biraz daha sabırlı olması gerektiğini fikrini savunmuş.

Faizleri artırmak için uzun süre beklemenin yanlış olacağını savunan diğer grup ise FED’in hisse senedi fiyatlarının yüksek olması, istihdam piyasası gibi iki önemli hedefin üstüne çıkması durumunda kontrolün daha da zor olacağı fikrini savunmuşlar. Aynı grup faiz artırımına gitmek için beklemenin FED’in enflasyon hedeflerini aşması ile neticelenebileceğini, bunun da maliyetli olacağını söylediler.

FOMC’nin açıklanan tutanaklarına göre ayrıca FED yetkililerinin 4.5 trilyon dolar hacmindeki varlık portföyünün yavaş bir şekilde azaltılması planlarının piyasalara zararı dokunmayacak bir şekilde uygulanabilmesine güvendiklerini ortaya koydu. Bazı Banka yetkilileri temmuz ayında başlayacak olan portföy azaltımını açıklamaya hazır olduklarını söylerken, diğer katılımcıların büyük bir bölümü de faiz artırımı kararının bir sonraki toplantıya bırakılmasının daha uygun olduğu yönünde görüş bildirdiler.

25 – 26 Temmuz 2017 tarihinde yapılan FOMC toplantısının sonunda varılan karar ise bilanço azatlımı ile ilgili sürecin göreceli olarak yakın bir zamanda azaltılması ile ilgili Fed yetkililerinin anlaşmaya varması şeklinde gerçekleşti. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.