Ana SayfaGündemAğustos Ayının Sonunda Bozuk Paralar Tedavülden Kalkıyor!

Ağustos Ayının Sonunda Bozuk Paralar Tedavülden Kalkıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İsveç Merkez Bankası Riskbank, ülkedeki bozuk paralarda tasarımı değiştirme kararı aldı. Bu kararın ardından şu an tedavülde olan 200 milyon değerindeki 1.6 milyon kron olan bozuk paranın kullanılmama durumu söz konusu.

İsveç Merkez Bankası’nın bozuk paraların tasarımını değiştirme kararının ardından Değişim için Değişim (Change for Change) adlı hayır kurumu bu paralara talip oldu. Kurum bu paraları kendilerine ait bir projede kullanmak istiyor. Bankanın bağlantılı olduğu Change for Change tüm İsveç’te duyurlar yaparak vatandaşların evlerinde, kumbaralarında biriktirdikleri paraları kendilerine getirmelerini istiyor. İsveç halkına çağrıda bulunan hayır kurumu Ağustos ayının sonuna kadar vatandaşların elinde bulunan büyün bozuk paralara talip olarak bunları projelerinde kullanacaklarını açıkladı.

İsveç’te şu an piyasada kullanımda olan bozuk paralar en son ağustos ayı sonuna kadar kullanılabilecek. Dünyanın en eski merkez bankalarından olan İsveç Merkez Bankası ülkedeki 1 kron – 2 kron – 5 kron değerindeki bozuk paraların kendilerine iletilmesini istiyor. İsveç Bankası2nın bu çağrısına yanıt alarak 2017 yılı Ağustos ayının sonuna kadar 2.6 milyar kron bozuk para toplayacağı tahmin ediliyor.

Bozuk para toplama kampanyası için çeşitli şirketlerle anlaşan Change for Change, bozuk paraların İsveç halkından toplanması için aracılar belirledi. Tahmini olarak 10 milyon krona erişmesi beklenen bozuk paralar kimsesiz çocukların ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılacak.

İsveç Merkez Bankası Riskbank, ülkedeki bütün ödemelerde dijitalleşme yoluna gitmeyi planladığından dolayı bundan böyle nikel maddesinin kullanılmadığı daha küçük ve hafif paralar basacak. Avrupa’da kağıt para kullanımına geçen ilk ülke unvanına sahip olan İsveç 1661 yılından beri kağıt para kullanıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.