Ana SayfaEkonomiVergi İndiriminde Sektörel Öncelik Geliyor!

Vergi İndiriminde Sektörel Öncelik Geliyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Maliye Bakanı Naci Ağbal, düzenlediği basın toplantısında Türkiye ekonomisi açısından kritik olan bazı sektörler için vergi indirimi yapılması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Naci Ağbal, Kurumlar Vergisi’nde indirim yapılması ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, özellikle ekonomi açısından stratejik önem taşıyan sektörlere bir oran düzenlemesi olacağını, tüm olasılıklar üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Çalışmalar Devam Ediyor

Maliye Bakanı yaptığı basın toplantısında kiralardaki yüzde 25 oranındaki götürü verginin de yüzde 15 oranına düşürülebileceğini söyledi. Ağbal, reel sektörler arasında Türkiye’nin ekonomik açıdan ihtiyaç duyduğu kritik sektörlerde Kurumlar Vergisi’nde indirim yapılıp yapılamayacağı ile ilgili çalışmalara devam ettiklerini, bu indirim gerçekleşirse bu sektörlerin daha fazla yatırım almasının sağlanacağını, ancak finans ve bankacılık sektörlerine asla vergi indirimine gidilmeyeceğini de söyledi.

Önemli Sektörler Teşvik Edilmiş Olacak

Naci Ağbal, halen Türkiye’de yatırımlarını tamamlamış firmalar olduğunu, indirimde bunun gözetilmeyeceğini, yatırımdan bağımsız bir oran düzenlemesi yapacaklarını, Türkiye’de bazı stratejik sektörler olduğunu, bunların ülke ekonomisine olumlu etki eden sektörler olduğunu, yapılacak olan Kurumlar Vergisi indirimi ile bu sektörlerin bir nevi teşvik edilmiş olacağını da sözlerine ekledi.

İleri Teknoloji ile Üretim Yapan Sektörlere Öncelik Tanınacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceliklerinin yüksek teknolojilerden faydalanarak üretim yapan şirketler olduğunu, yerli üretimin ithalatının artırılmasının da öncelikleri arasında yer aldığını, savunma, enerji, güvenlik, sağlık sektörlerinin Türkiye için stratejik önem arz ettiğini, yapılacak olan bu indirimin devletin vergi hasılatını aşağı çekeceğini ancak yapılacak olan yatırımlarla orta ve uzun vadede vergi gelirlerinin yeniden yükseleceğini de belirtti.

Ağbal, KOBİ’lere vergi indirimi olup olmayacağına dair bir soruya da KOBİ’lerde kayıt dışılık oranının ortalamanın üzerinde olduğunu, önceliklerinin stratejik sektörlerde olduğunu söyleyerek cevap verdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.