Maliye Bakanı Naci Ağbal, düzenlediği basın toplantısında Türkiye ekonomisi açısından kritik olan bazı sektörler için vergi indirimi yapılması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Naci Ağbal, Kurumlar Vergisi’nde indirim yapılması ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, özellikle ekonomi açısından stratejik önem taşıyan sektörlere bir oran düzenlemesi olacağını, tüm olasılıklar üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Çalışmalar Devam Ediyor

Maliye Bakanı yaptığı basın toplantısında kiralardaki yüzde 25 oranındaki götürü verginin de yüzde 15 oranına düşürülebileceğini söyledi. Ağbal, reel sektörler arasında Türkiye’nin ekonomik açıdan ihtiyaç duyduğu kritik sektörlerde Kurumlar Vergisi’nde indirim yapılıp yapılamayacağı ile ilgili çalışmalara devam ettiklerini, bu indirim gerçekleşirse bu sektörlerin daha fazla yatırım almasının sağlanacağını, ancak finans ve bankacılık sektörlerine asla vergi indirimine gidilmeyeceğini de söyledi.

Önemli Sektörler Teşvik Edilmiş Olacak

Naci Ağbal, halen Türkiye’de yatırımlarını tamamlamış firmalar olduğunu, indirimde bunun gözetilmeyeceğini, yatırımdan bağımsız bir oran düzenlemesi yapacaklarını, Türkiye’de bazı stratejik sektörler olduğunu, bunların ülke ekonomisine olumlu etki eden sektörler olduğunu, yapılacak olan Kurumlar Vergisi indirimi ile bu sektörlerin bir nevi teşvik edilmiş olacağını da sözlerine ekledi.

İleri Teknoloji ile Üretim Yapan Sektörlere Öncelik Tanınacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceliklerinin yüksek teknolojilerden faydalanarak üretim yapan şirketler olduğunu, yerli üretimin ithalatının artırılmasının da öncelikleri arasında yer aldığını, savunma, enerji, güvenlik, sağlık sektörlerinin Türkiye için stratejik önem arz ettiğini, yapılacak olan bu indirimin devletin vergi hasılatını aşağı çekeceğini ancak yapılacak olan yatırımlarla orta ve uzun vadede vergi gelirlerinin yeniden yükseleceğini de belirtti.

Ağbal, KOBİ’lere vergi indirimi olup olmayacağına dair bir soruya da KOBİ’lerde kayıt dışılık oranının ortalamanın üzerinde olduğunu, önceliklerinin stratejik sektörlerde olduğunu söyleyerek cevap verdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın