1 Eylül 2017 tarihinde başlaması gereken balık avı sezonu Kurban Bayramı tatili olması sebebiyle bu yıl geç başladı. Denize açılan balıkçıların umudu hamsideydi, ancak elleri boş döndüler.

Marmara Denizi’nde balık avı sezonunu açan balıkçılar ağlarına bolca hamsinin takılmasını beklerken istavrit ve sardalya ile karşılaştılar. Bazı balıkçılar bu yıl hamsinin bol olacağını söylerken, bazıları ise hamsi avlamak konusunda umutsuz olduklarını dile getirdiler.

Avlanma yasağının sona erdiği tarih olan 1 Eylül’ün bu yıl Kurban Bayramı’na denk gelmesinden dolayı balıkçılar denize birkaç gün geç açıldı. Marmara Denizi’nde avlanan balıkçılar yasağın sona ermesiyle birlikte Yalova, Çanakkale, Balıkesir açıklarında denizle buluştular.

Çanakkaleli Balıkçılar Hamsiden Umutsuz

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Uysal av yasağının bitmesinin ardından bir açıklama yaparak bereketli bir sezon olmasını umduklarını, havaların da güzel gittiğini, balığa çıkan balıkçıların söylediğine göre sardalyanın bol olduğunu, bir yandan palamudun da kendini göstermeye başladığını, bu yıl hamsinin az olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Balıkesir Deniz Ürünleri Avcıları Üretici Birliği Başkanı Nihat Işık da av yasağının sona ermesinin ardından balıkçıların 3 Eylül’de denize açıldığını, ilk gün sardalya, istavrit ve palamudun bol olduğunu, İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük kentlere balık yollanan Balıkesir’deki hale ilk gün balıkçıların 500 kasa sardalya, 160 çift palamut ve 400 kasa istavritle geri geldiğini, bir kasa sardalyanın 45 – 50 lira, bir kasa istavritin 55 lira, palamudun çiftinin de 23 liraya satıldığını söyledi.

Yalova Su Ürünleri Balıkçılar Kooperatif Başkanı Erdal Tokalak, av sezonunun başlangıcının bayrama denk gelmesinden dolayı büyük takımların henüz denize açılmadığını, küçük teknelerin çıktığını ve sardalya ve istavritle geri geldiğini, bu sezon hamsi ve uskumrudan da umutlu olduklarını söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın