Ana SayfaGündemDeutsche Bank CEO’sundan Çarpıcı Açıklamalar!

Deutsche Bank CEO’sundan Çarpıcı Açıklamalar!
D

-

Almanya’nın ve dünyanın büyük bankalarından olan Deutsche Bank’ın CEO’su John Cryan, otomasyon ve yapay zekanın birçok çalışanın işini elinden alacağını söyledi.

Deutsche Bank’ın CEO’su John Cryan, Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen “Geçiş Sürecinde Bankalar” konulu seminere katıldı. Cryan, teknolojinin gelişimi ile birlikte robotların bazı çalışanların yerini alabileceğini söyledi.

Robot Gibi Çalışan Personellerimiz Var

John Cryan, günümüzde yapay zekanın 3. Dünya Savaşı’na bile yol açabileceğinin konuşulduğu şu günlerde teknolojinin istihdamın üzerinde bir tehdit olduğunu, Deutsche Bank’ta çalışan yöneticilerin bile bu tehditten nasibini alabileceğini, çünkü 100 bin kişilik kadroya sahip olan bankanın 5 yıllık bir yapılanma planı üzerinde çalıştığını, bankada çalışan muhasebeciler başta olmak üzere bir abaküs gibi çalışan pek çok kişi olduğunu, bu kişilerin yapacak başka şeyler bulması gerektiğini, bankalarında mekanik işler yaparak bir robot gibi çalışan personellerinin olduğunu söyledi.

Deutsche Bank’ın CEO’su ayrıca teknolojik dönüşümlerin önlenemez olduğunu, Deutsche Bank olarak kendilerinin de bu değişime ayak uydurmaları gerektiğini ifade ederek, bu değişim zaten gerçekleşeceğini, bir an önce bu çalışanların farklı işlere yönlenmesi gerektiğini söyledi.

7.1 Milyon İş Tarih Olacak

Dünya Ekonomik Forumu’nda birleşilen görüşe göre önümüzdeki yıllarda piyasalarda 7.1 milyon iş yok olabilir. Risk grubundaki işlerin üçte ikinin idare ve ofis ile ilgili işler olduğu söyleniyor. Uzmanların görüşüne göre yapay zeka bazı iş kollarında insan gücüne ihtiyaç duymayı ortadan kaldırırken,  bazı işlerin tamamını ortadan kaldıracak.

Yapay zeka şirketlerinden bir olan TAINA Technology bankalarla uyumlu bir otomasyon sistemi oluşturdu. Şirketin bu pilot projesi denemeye başlandı ve bazı pozisyonlarda çalışanlara şirketlerde farklı pozisyonlar önerildi. Yakın tarihte idare ve üretim pozisyonlarında görev yapan pek çok beyaz yakalının işsiz kalacağı konuşuluyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol