Bankacıyım.Net

Emeklilere Müjde! Ufukta İntibak Zammı Görünüyor

Emeklilere Müjde! Ufukta İntibak Zammı Görünüyor

Anayasa Mahkemesi, milyonlarca emeklinin dört gözle beklediği intibak zammına onay verirse, 2000 yılından sonra emekli olan kişilere 355 TL’ye varan zam gelecek.

Ocak ayında gelecek zammı beklemekte olan emekliler, bununla birlikte Anayasa Mahkemesi’nin intibak zammına onay vermesini bekliyor. Yeni gelecek olan bu zam sayesinde 2000 yılından sonra emekli olan herkese, belirli oranlarda zam gelecek. Emekli maaşlarına zam yolunu gösteren bu kararın ise geçtiğimiz günlerde Yargıtay’dan olumsuz yanıt aldığı biliniyor. Bu olumsuz yanıt sonrasında konuyu Anaysa Mahkemesi’ne taşıyan Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı, bireysel olarak davanın takipçisi.

Davanın Karara Bağlanması Bekleniyor

Konunun Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirilmesinin ardından tam olarak bir sonuca kavuşması beklenirken, İbrahim Avcı eğer bu davadan olumlu bir yanıt alırsa, bireysel olarak açılan bu dava, tüm emeklileri ilgilendiren bir konuya dönüşecek ve bu sayede 2000 yılından sonra emekli olan her bireyin emekli maaşına zam gelecek. Mahkemenin 2000 yılı öncesini ilgilendiren intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptal olması durumunda, emeklilere intibak zammı resmi olarak sunulacak.

Zam İçin Ayrı Ayrı Dava Açmaya Gerek Yok

2000 yılından sonra emekli olan birçok kişi, zam için dava açmaya gerek duymayacak ve 2000 yılı sonrası emeklilerine bu zam kendiliğinden eklenecek. Bilindiği üzere ilk intibak zammı sonrasında yaklaşık olarak 2 milyon SSK’lı, 50 ila 355 lira arasında emekli maaşlarında artış görmüştü. Davanın olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasından sonra, 2000 yılı sonrası emeklileri de yine aynı zam oranlarından faydalanacak. Ayrıca yine emeklilere Ocak ayından sonra bir zam daha yapılması bekleniyor.  

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.