Bankacıyım.Net

Başbakan Yardımcısı Açıkladı! Kamu İhalelerine Katılacaklara Devlet Desteği!

Başbakan Yardımcısı Açıkladı! Kamu İhalelerine Katılacaklara Devlet Desteği!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, reel sektörü rahatlatacak ve sektörün teminat ihtiyacını karşılayacak yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, reel sektörü rahatlatacak ve sektörün teminat ihtiyacını karşılayacak yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Banka Teminat Mektubu Yerine Kefalet Sigortası

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine’nin reel sektörü rahatlatmak ve teminat ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni bir düzenleme yaptığını, bundan böyle şirketlerin bir kamu ihalesine katılıp teminat verirken, bu teminatın sadece bankaların teminat mektubu ile sınırlı kalmayacağını, dilediği takdirde devlet destekli kefalet sigortası da yaptırabileceğini söyledi.

Mehmet Şimşek, hayata geçirilen kefalet sigortası uygulamasının borçlunun, borcu ile ilgili yükümlülüklerini yerine getiremediği durumlara karşı teminat sağladığını, dünyanın pek çok ülkesinde banka teminat mektubu gibi kullanılan kefalet sigortalarının ülkemizde de kullanılmaya başlanacağının haberini verdi.

ABD’nin Teminat İhtiyacının Tamamı Kefalet Sigortasından

Avrupa’da teminat ihtiyaçlarının yüzde 25’inin, Amerika’da tamamının, Asya Pasifik’te yüzde 50’sinin, Güney Amerika’da da yüzde 95’inin sigorta şirketleri tarafından karşılandığını da söyleyen Mehmet Şimşek, Türkiye’de de artık bu sistemin uygulandığını, geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenleme ile kefalet sigortasının da banka teminat mektubuna benzer bir işleyişe kavuştuğunu, özel sigorta şirketleri tarafından sunulan kefalet sigortasının dünya genelindeki gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de etkin bir şekilde tercih edilmesini sağlamak amacıyla sistemde bazı yeni düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

Kamu İhalelerine Devlet Desteği

Kamu İhale Kanunu ve Kamu Alacaklarının Tahsil Usulü hakkındaki kanunda Hazine tarafından mevzuat değişikliği yapılarak bundan böyle kefalet sigortalarının kamu ihalelerinde kullanılmasının yolunun açıldığını haber veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu sayede bankaların kullandırdığı teminat mektuplarını da başka alanlarda yararlandırabileceklerini, teminat ihtiyacının sağlanmasında ürün çeşitliliğinin sağlanmış olduğunu da sözlerine ekledi. 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.