Advert Advert Advert

Bakan Açıkladı! İsteyen KDV’yi Yüzde 10 Ödeyecek!

Bakan Açıkladı! İsteyen KDV’yi Yüzde 10 Ödeyecek!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İngiltere’de kullanımda olan “düz oranlı flate rate” olarak adlandırılan KDV sisteminin yolda olduğunu açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İngiltere’de kullanımda olan “düz oranlı flate rate” olarak adlandırılan KDV sisteminin yolda olduğunu açıkladı. Naci Ağbal, sayısı ortalama 1 milyon olan vergi mükelleflerinin belgelendirme külfetinden kurtarılarak yüzde 10 oranında KDV sisteminin getirileceğini söyledi.

Yeni KDV reformu ile ilgili açıklamalar yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, İngitere’de uygulamada olan KDV sistemini incelemeye aldıklarını, bir süredir sektörden gelen önerileri de kabul ettiklerini, KDV reformu konusunun birkaç haftaya kadar kısa adı EKK olan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na, daha sonra da Bakanlar Kurulu’na sunulacağını bildirdi.

Sahte Faturalandırma Önlenecek

Şu an kullanılan vergilendirme sisteminde işletmelerin yaptıkları satışların yüzde 18 oranında KDV hesaplanarak, belgeledikleri alımlarının bu rakamdan düşüldüğünü ve kalan kısmın vergi olarak Maliye Bakanlığı’na ödendiğini, bu durumun da işletmeleri alışlarını yüksek göstermek için sahte fatura kullanımı gibi yollara sevk ettiğini, bunun önüne geçilmesi amacıyla yeni KDV sisteminde sadece satıştan vergi alınacağını, işletmelerin hasılatlarının yüzde 10’unu KDV olarak ödeyeceklerini açıkladı. Bakan, böylelikle işletmelerin alışları ile ilgili belgeleri ibraz etme yükünden kurtulmuş olacaklarını da söyledi.

İsteyen İşletme Yüzde KDV Ödeyecek

Mükelleflerin belgelendirme yükünün azalması ile Maliye Bakanlığı’nın denetim ihtiyacının da azalacağını söyleyen Maliye Bakanı, şu anki sistemde KDV’den düşülen masrafların çok gösterilmesi amacıyla bazı işletmelerin sahte fatura düzenlemesi yaptığını, bu sistemle bu sorunun ortadan kaldırılmış olacağını, isteyen işletmelerin sadece satışlardan alınacak olan yüzde 10 KDV sistemine geçebileceğini, mevcut sistemde KDV ödemek isteyen işletmelerin de bu şekilde devam edeceğini söyledi. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal KDV reformu yeni KDV sistemi KDV’den düşülen masraflar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat Bankası’ndan Sabit Faizli, Uygun Ödemeli Taşıt Kredisi!
Ziraat Bankası’ndan Sabit Faizli, Uygun Ödemeli Taşıt Kredisi!
Vakıfbank'tan 8 Yaşına Kadar Araçlara Anında 40.000 TL Taşıt Kredisi!
Vakıfbank'tan 8 Yaşına Kadar Araçlara Anında 40.000 TL Taşıt Kredisi!