İşsizlik Rakamları Açıklandı

0

Mayıs ayında açıklanan işsizlik verilerinde, işsizlik seviyesinin yüzde 10.2 olduğu görülmüştü. Dün Haziran ayı için işsizlik seviyesi açıklandı ve işsizlik seviyesinin Haziran ayında da yüzde 10.2 seviyesinde olduğu göze çarptı. Açıklanan bu işsizlik rakamları ise 15 yaş grubu dahil olmak üzere üstünü kapsıyor. Geçtiğimiz yıla göre artış olan rakamlarda, 2017 Haziran ayında 124 bin kişilik bir artış ortaya çıktı. Bu artışla birlikte işsizlik rakamları 3 milyon 251 bin kişiye kadar ulaştı. Uzmanlar yeni işsizlik rakamlarının çok yüksek seviyelerde olduğu kanısını dile getirdi.

Tarım İşsizlik Oranlarında da Değişim Yok

İşsizlik oranının herhangi bir değişim göstermeden yüzde 10,2 seviyesinde olmasının yanı sıra, yine aynı dönem içerisinde tarım dışı işsizlik oranı ise herhangi bir değişimle karşılaşmadı ve yüzde 12,2 seviyelerinde yer aldı. Öte yandan genç nüfusa yönelik yapılan işsizlik araştırmasında, 15-24 yaş arasında yer alan gurubun işsizlik oranında 1,2 puanlık bir artış meydana gelerek, bu oran yüzde 20,6 olarak karşımıza çıktı. 15-64 yaş grubu ise işsizlik oranında değişim göstermedi ve bu oran yüzde 10,4 olarak açıklandı.

Sektöre Göre Çalışmakta Olan Kişilerin Sayısı

Aynı dönemi kapsayan sonuçlara bakıldığı zaman tarım sektöründe çalışanların sayısında 180 binlik artış görülürken, tarım dışı sektörlerde çalışan kişilerin sayısı ise 872 bin civarında bir artış gösterdi. Haziran ayının 2017 dönemini kapsayan kayıt dışı çalışan kişilerin sayısında 0,7 puanlık bir artış meydana gelerek, bu oran yüzde 34,7 civarında açıklandı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın