Benzine Yüzde 80’lik Zam Geliyor… İşte Detaylar!

0

Petrol fiyatlarının gittikçe düşmesi ve Körfez ülkelerinde benzinin ciddi anlamda ucuz olması gibi bir durumun artık tarihe karışacağı gözüküyor. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olarak bilinen Suudi Arabistan, petrole ve türevleri olan yakıtlara bağımlılığı azaltabilmek adına Kasım ayında benzine yüzde 80’lik zam yapmayı planlıyor. Söz konusu plan doğrultusunda benzin fiyatının 0.75 riyal gibi bir fiyattan 1.35 riyale çıkması bekleniyor. Hemen hemen yüzde 80’lik bir zam oranı yapılacakken, bu fiyatın 2018 yılı ile 2021 yılları arasında kademeli olarak yükselmesi bekleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Düşen Petrol Fiyatlarına Önlem Almak Zorunda Kaldı

Kamu kurumlarında özelleştirme ile dünyanın en büyük petrol şirketi olarak bilinen Aramco’nun halka arzının olması, petrol fiyatlarında düşüşe neden olurken, Birleşik Arap Emirlikleri ise bu düşüşe karşı önlem almak zorunda kaldı. Bu kapsamda ise Birleşik Arap Emirlikleri, ulaşım alanında vermiş olduğu teşvikleri büyük ölçüde azaltmıştı.

Yılbaşında ise Vergiler Bekleniyor

Ekonomiyi dönüştürme projesi ile tekrardan bir sıçrama gerçekleştirmek için çaba gösteren Suudi Arabistan, bu kapsamda Kızıldeniz sahil şeridini turizme açık bir hale getirmek istiyor. Öte yandan sadece Kızıldeniz projesi değil, birçok proje ile turizm konusunda Suudi Arabistan kendini dünyaya açmayı planlıyor. Körfez İşbirliği Konseyi’ne bağlı olan altı Arap ülkesi ise vergi politikasında değişikliğe giderek, 2018 yılından itibaren yüzde 5 KDV koyma konusunda kesin karar aldı.  

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın