Yeni Düzenleme ile Bilet Fiyatlarının Yarısı İade Edilecek

0

Henüz taslak aşamasında olan bu  raylı sistemler düzenlemesinde, yolcuların gerek seyahat esnasında, gerek seyahat anında ve gerekse seyahat sonrasında çeşitli haklara sahip olmaları planlanırken, özellikle tren ücretlerinin internet sayfalarından yayınlanması zorunlu hale getirilecek. Yolculara eşya ve çeşitli hayvan taşımacılığı konusunda çeşitli haklar tanınırken, yolcuların daha konforlu ve daha sağlıklı bir seyahat edebilmesi adına ise trenlere belirli zorunluluklar getirilecek. Bir biletin iade edilmesi ise biletin tamamen iptal olmasına neden olacak.

Belirli Şartlarda Hayvan Taşınabilecek

Yolcular artık hayvanlarını yanlarında taşıyabilecek ancak, bu durum için belirli şartlar göz önünde bulundurulacak. Hayvanın taşınabilmesi adına, herhangi bir şekilde başka yolculara zarar vermemesi ya da başka yolcuları rahatsız etmemesi gerekecek. Yolcuyla birlikte hayvanın taşınabilmesi adına kontrol sağlanacak ve eğer herhangi bir sorun teşkil edecek durum bulunmuyorsa, trenle evcil hayvan taşıma işlemi yapılabilecek. 

Gecikmelerde Tazminat Ödenecek

Yeni düzenleme ile birlikte tren işletmecileri, yolcunun trene binerken, inerken ve yolculuk esnasında ölmesinden ötürü veya yaralanmasından ötürü herhangi bir sorunda, direkt olarak sorumlu taraf olarak görülecek. Eğer tren varış noktasına belirlenen saatten 1 saat ya da daha fazla süre sonra varırsa, bu konuda yolcular tazminat talep edebilecekler. Eğer tren 60 ila 199 dakika arasında gecikirse, yolculara bilet ücretinin yüzde 25’i iade edilecekken, 2 saati geçen gecikmeler nedeniyle de yolculara biletin yüzde 50 fiyatı tazminat olarak ödenecek. Eğer gecikme yolculara önceden bildirilecek olursa da, yolcular bu konuda herhangi bir tazminat talep edemeyecek. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın