SMS Çetesi Milyonluk Vurgun Yaptı!

0

TOKİ’nin İstanbul Kayapınar’da yapacağı dev projeye istinaden faaliyetlerini sürdüren dolandırıcılar, bir internet sitesi ve bir de SMS sistemi üzerinden, binlerce kişinin dolandırılmasına neden oldular. Dolandırıcıların tuzağı, kurbanlarına “TOKİ kura çekiminde yüzde 100 kazandırıyoruz” mesajını göndererek, kişiler ile irtibata geçmekti. Öte yandan bir de inşaat firmasının bilgilerini kullanan dolandırıcılar, bu vaatle binlerce kişinin dolandırılmasına neden oldular.

Başlıklar

Sahte Kontrat ile Anlaşma

Kurbanlarına kendilerini daha güvenilir göstermeleri adına sahte kontrat düzenleyen çete üyeleri, ilk etapta kurbanlarından bin TL civarında para istediler. Sonrasında ise kurbanlarını tekrardan arayan çete üyeleri, bu sefer de 5 bin TL yatırmamaları durumunda, kuralarının iptal edileceği yönünde bir uyarıda bulundular. Bu şekilde binlerce kişiyi dolandıran çete üyeleri, kısa süre içerisinde Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’nin takibine girdiler. Çeteye yönelik operasyon düzenleyen ekipler, Elif Y., Turhan D. ve Oğuz T., adında 3 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan operasyon sonucunda çete üyelerinin yapmış olduğu vurgun miktarının 1 milyon TL’yi aştığı belirtildi.

Binlerce Kişi Parasını Kurtarma Peşinde

Olayın mağdurları ise paralarını kurtarabilmek ve çete üyelerinin ceza alabilmesi adına dava açmaya başladı. Dolandırıcılar nedeniyle mağdur olan kişilerin, dolandırıcıların alacakları cezadan çok kendi paralarını kurtarma peşinde oldukları görüldü. İlerleyen günlerde mahkemenin vereceği karar doğrultusunda her türlü detayın netleşmesi beklenirken, olayın mağdurlarının ise paralarını ne zaman alacakları şuan tamamen belirsizliği koruyor. Vatandaşlar, davadan önce paralarını kurtararak, zararlarını ve söz konusu para nedeniyle edindikleri borçlarını kapatmak istiyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın