Sürekli olarak gündemde olan asgari ücret ve asgari ücret vergi dilimleri adına açıklamalarda bulunan Binali Yıldırım, asgari ücretin vergi diliminden kayıpları olduğunu belirtirken, bu kayıpların devlet tarafından karşılanacağını ve kimsenin asgari ücretin altı ücret almayacağını söyledi. Asgari ücretin yükselmesi gibi bir konunun henüz gündemde olmadığını belirten Binali Yıldırım, bununla birlikte böyle bir konunun açılması halinde değerlendirmeye alınabileceğini belirtti. Vergiler nedeniyle asgari ücrete çalışıp, asgari ücretin altında maaş alan kişilerinde mağduriyetinin giderileceğini belirten Yıldırım, hükümet olarak genel anlamda mali konulara ilişkin sürekli olarak çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi. Sadece asgari ücret konusuna değil, birçok konuya dair açıklamalarda bulunan Binali Yıldırım, belediyelerin emlak vergisi konusunda izinsiz uygulamalarını da ele aldı.

Belediyelere Emlak Vergisi Kısıtlaması

Belediyelerin emlak vergisi nedeniyle birçok kişinin yakındığını ve bu konunun farkında olduklarını belirten Binali Yıldırım, bu konuda belediyelerin uçuk fiyat artırımlarının önüne geçeceklerini ve belediyelerin artık emlak vergisi konusunda bir sınıra tabii tutulacağını belirtti. Belediyelerin emlak vergisi konusunda anlamsız fiyat artışı yapmalarını komik bulduğunu ifade eden Yıldırım, bu konuda ciddi bir düzenleme yapacaklarının altını çizdi.

Ekonomiye İlişkin Değerlendirmeler

2018 yılı itibari ile enflasyonun ve işsizliğin düşeceğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, bununla birlikte gereksiz olan harcamaların tümünü kısacalarını ifade etti. Daha çok üretmeye yönelik bir politika izlemeye çalıştıklarını ifade eden Yıldırım, bu konuda yine çeşitli düzenlemelerin yolda olduğunu belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.