Ana SayfaGündemVergiler Neden Arttı? Mega Projelerden Mega Vergi Yükü!

Vergiler Neden Arttı? Mega Projelerden Mega Vergi Yükü!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Vergi güncellemeleri geçtiğimiz gün Naci Ağbal tarafından açıklandı. Vergilerde yaşanana artışlar vatandaşı şoke etti. Özellikle Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki  zammın %40 olması büyük hayret uyandırdı. Peki vergilere eklenen bu kadar zammın nedeni ne?

Yapılan zamların nedeni Kredi Garanti Fonu’nun sağladığı krediler nedeniyle oluşan ekonomideki açık ve mega projeler olarak adlandırılan 3 projenin her geçen gün zarar yazması.

Mega projeler kapsamında hayata geçirilen Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü, her geçen gün ülke ekonomisine zarar yazılıyor. Bu zararı finanse etmek için ise vergilere yükleniliyor.

Mega Projeler Beklentiyi Karşılayamıyor!

Hazine garantisi altında olan ve kullanım oranında beklenen rakamın sağlanamadığı Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü gibi yapılar her geçen gün hazineye yük olmaya devam ediyor. Yani yapılan mega projelerin tüm yükü yine vatandaşların omuzlarına yüklendi.

Ayrıca devletin Kredi Garanti Fonu(KGF) ile teminat yetersizliği sebebiyle kredi alamayan KOBİ dışı işletmelere ve KOBİ’lere kefil olması da ekonomide açık meydana getirdi. Bu açığın finansmanının sağlanması için ise vergiler kullanılıyor.

Avrasya Tüneli’nden geçecek olan araç sayısındaki beklenti 100- 120 bin arasındaydı. Bu miktarın 68.500’ü hazine garantisi altında ve şu an tünelden geçen araç sayısı 20 ile 25 bin arasında değişiyor. Devlet her gün aradaki farkın miktarını tüneli yapan firmaya ödemek zorunda kalıyor. Bu da vatandaşın cebinden çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl açılışı yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ve  Osmangazi Köprüsü’nde de durum aynı. Geçen araç miktarının beklentiyi karşılayamaması ne yazık ki devlete eksi olarak geri dönüyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.