Ana SayfaGündemKalanını Eve Götür!

Kalanını Eve Götür!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Metro Market, seçtiği 17 restorana yemek kutusu dağıttı. Uygulamanın tek amacı ise tabaklarda kalıp da çöpe giden yemeklerin israfını önlemek. Bu uygulama sayesinde müşteri kalan yemeğini eve götürebilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın porsiyonları küçültün sloganıyla başlattığı yemeklerin çöpe atılmasını engelleme çabasına özel sektör de katıldı. Metro Toptancı Market İstanbul’da seçtiği 17 popüler restorana ücretsiz dağıttığı kutularla müşterinin artan yemeğini israf etmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Metro Toptan Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Amerika’da da “doggy bag” adında bu tarz bir uygulamanın yapıldığını, yapılan bu uygulama ile özellikle otel, restoran ve kafelerde tabaklarda kalan yemeklerin çöpe atılmasının engellenmeye çalışıldığını söyledi. Türkiye’de de alışkanlık haline getirilmeye çalışan bu uygulama ile israfın engellenmesi hedefleniyor. Bugüne kadar kayır ya da atık söylemlerinin sadece ekmek üzerinde yürütüldüğünü vurgulayan Özerkan, tabağa gelene kadar olan israfın önlendiğini ancak tabağa geldikten sonra oluşan israf için herhangi bir uygulamanın olmadığını söyledi. Özellikle self servis atıklarda bu israfın daha fazla olduğunun da altını çizdi.

Mönü Planlaması Şart!

Restoranların mönüyü planlamadığını söyleyen Özerkan, tüketicinin de bilinçsizce alışveriş yapıp aşırı yemek pişirerek israfı tetiklediğini ekledi. Restoranlara mönü mühendisi gerektiği üzerinde duran genel müdür,  gıdanın yemeğe konulmayan kısımlarından yeni yemekler yaratacak mühendislere ihtiyaç olacağını söyledi.

Uygulamayı esnaf lokantalarında da uygulamaya çalıştıklarını söyleyen Özerkan, kimsenin uğraşmak istemediğini belirtti. Çok yakında otel, restoran ve kafelerde de israfı önlemek için yeni çalışmalar başlatacaklarını da söyledi.

Restoranda kalan yemeğin istenmesinin imaj kaybı olarak algılanmasının yanlış olduğunu söyleyen Özerkan, gurme kutusu adı verilen bu uygulama ile israfı önleyebileceklerini söylüyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.