Bankacıyım.Net

Kalanını Eve Götür!

Kalanını Eve Götür!

Metro Market, seçtiği 17 restorana yemek kutusu dağıttı. Uygulamanın tek amacı ise tabaklarda kalıp da çöpe giden yemeklerin israfını önlemek. Bu uygulama sayesinde müşteri kalan yemeğini eve götürebilecek.

Metro Market, seçtiği 17 restorana yemek kutusu dağıttı. Uygulamanın tek amacı ise tabaklarda kalıp da çöpe giden yemeklerin israfını önlemek. Bu uygulama sayesinde müşteri kalan yemeğini eve götürebilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın porsiyonları küçültün sloganıyla başlattığı yemeklerin çöpe atılmasını engelleme çabasına özel sektör de katıldı. Metro Toptancı Market İstanbul’da seçtiği 17 popüler restorana ücretsiz dağıttığı kutularla müşterinin artan yemeğini israf etmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Metro Toptan Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Amerika’da da “doggy bag” adında bu tarz bir uygulamanın yapıldığını, yapılan bu uygulama ile özellikle otel, restoran ve kafelerde tabaklarda kalan yemeklerin çöpe atılmasının engellenmeye çalışıldığını söyledi. Türkiye’de de alışkanlık haline getirilmeye çalışan bu uygulama ile israfın engellenmesi hedefleniyor. Bugüne kadar kayır ya da atık söylemlerinin sadece ekmek üzerinde yürütüldüğünü vurgulayan Özerkan, tabağa gelene kadar olan israfın önlendiğini ancak tabağa geldikten sonra oluşan israf için herhangi bir uygulamanın olmadığını söyledi. Özellikle self servis atıklarda bu israfın daha fazla olduğunun da altını çizdi.

Mönü Planlaması Şart!

Restoranların mönüyü planlamadığını söyleyen Özerkan, tüketicinin de bilinçsizce alışveriş yapıp aşırı yemek pişirerek israfı tetiklediğini ekledi. Restoranlara mönü mühendisi gerektiği üzerinde duran genel müdür,  gıdanın yemeğe konulmayan kısımlarından yeni yemekler yaratacak mühendislere ihtiyaç olacağını söyledi.

Uygulamayı esnaf lokantalarında da uygulamaya çalıştıklarını söyleyen Özerkan, kimsenin uğraşmak istemediğini belirtti. Çok yakında otel, restoran ve kafelerde de israfı önlemek için yeni çalışmalar başlatacaklarını da söyledi.

Restoranda kalan yemeğin istenmesinin imaj kaybı olarak algılanmasının yanlış olduğunu söyleyen Özerkan, gurme kutusu adı verilen bu uygulama ile israfı önleyebileceklerini söylüyor. 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.