Bankacıyım.Net

Bu Fırsat Kaçmaz!

Bu Fırsat Kaçmaz!

Bu yıl içinde uygulamaya konulan ve son tarihi 30 Eylül olan vergi indirimleri yarından itibaren olmayacak. Beyaz eşya, konut ve mobilya sektörlerindeki vergi indirimlerinin son günü bugün!

Bu yıl içinde uygulamaya konulan ve son tarihi 30 Eylül olan vergi indirimleri yarından itibaren olmayacak. Beyaz eşya, konut ve mobilya sektörlerindeki vergi indirimlerinin son günü bugün!

Sektörlerde uygulanan vergi indirimi piyasaları oldukça canlandırmıştı. Sektördeki vergi indirimlerinin bugün bitmesiyle mobilya sektöründeki KDV oranı %8’den tekrar %18’e çıkacak. Beyaz eşyadaki oranı 0’a indirilen ÖTV indirimi ise %6,7’ye geri yükselecek. 150 metrekare üzerindeki konut teslimlerinde ise %8’e düşen KDV oranı tekrar %18’e yükselecek.

Son Gün Bugün!

Bakanlar Kurulu kararı ile mobilya, konut ve beyaz eşya sektöründe canlanma yaratmaya yönelik tedbirler kapsamında Şubat ayında başlatılan vergi indirimleri oldukça işe yaramıştı. Bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV 30 Nisan’a kadar %0’a çekilmiş, mobilyadaki KDV oranı ise %18’den %8’e düşürülmüştü.

Sektörde olumlu sonuçlar yaratması sebebiyle bu tedbirler devam ettirilmiş ve süre 30 Eylül’e kadar uzatılmıştı.

Diğer taraftan Naci Ağbal yaptığı açıklamada sektörlerde yapılan vergi indirimlerinin diğer sektörleri de etkilediğini, söz konusu vergi indirimlerinin devam etmemesi yönünde hükümetin kesin kararı olduğunu söylemişti. 30 Eylül itibari ile sonlanacak olan vergi indirimlerinin uzatılması söz konusu değil. Ayrıca bir daha böyle bir indirimin yapılacağına dair herhangi bir belirti de yok.

Hem beyaz eşya hem de mobilya sektöründe uygulanan bu indirim ile piyasa canlanmış, ekonomiye olumlu yönde katkısı olmuştu. Bu sebeple de belirtilen tarihler sonradan değiştirilmiş ve KDV’lerdeki indirim süreleri 30 Eylül’e kadar uzatılmıştı. Bugün ise bu fırsatın son günü.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.