Ana SayfaGündemBakanlık Yurtdışına Eğitim İçin Öğrenci Gönderiyor!

Bakanlık Yurtdışına Eğitim İçin Öğrenci Gönderiyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Enerji Bakanlığı yeni başlattığı bir proje ile yurtdışına öğrenci gönderecek. Kalifiye insan kaynağı yetiştirmek için harekete geçen bakanlık tam 162 öğrenciyi dünya üzerindeki farklı üniversitelere burslu olarak gönderecek. Döndüklerinde ise öğrencileri ilgili kurumlarda istihdam edecek.

Berat Albayrak bir süredir üzerinde durduğu enerji alanında kalifiye insan kaynağı yetiştirilmesi konusunda ilk adım atıldı. Bakanlık tarafından nükleer enerji ilk sırada olmak üzere çeşitli mühendislik alanlarında yetiştirilecek öğrenciler yurt dışına lisans üstü eğitim için gönderilecek. Gönderilecek 162 öğrenciden 11 tanesi Bakanlık adına, 107 tanesi Türkiye Atom Enerjisi Kurumu adına, 44 tanesi ise Elektrik Üretim A.Ş. adına gönderilecek. Öğrenciler Amerika, Fransa, Almanya, Japonya, Güney Kore ve Çin başta olmak üzere dünyanın diğer ülkelerine de gönderilecek. Üniversiteler de dünya üzerindeki ilk 500’e girmiş üniversitelerden seçilecek.

Öğrenim Süresinin İki Katı Kadar Hizmet Mecburiyeti Var!

Kısmi veya resmi burslu olarak öğrenim görecek olan öğrenciler, öğrenin göreceği sürenin iki katı kadar mecburi hizmetle yükümlü olacak. Yükümlülüklerini ise adına öğrenim gördükleri kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolarında yerine getirecek.

Yurt dışında lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrenciler 9 Ekim tarihine kadar Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM’ye başvurabilecek. Başvurular, seçme ve yerleştirme işlemleri bu iki kurum tarafından yapılacak. Başvurularda dikkate alınacak şeyler ALES puanı ve öğrencinin üniversitedeki genel akademik not ortalaması olacak. Yerleştirme işlemleri ise ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden gerçekleştirilecek.

Tüm akademik camiaya seslenen Berat Albayrak, her türlü iş birliğini arttırmak için elinden geldiğince uğraşacağının da sözünü verdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.