Devlet Bankaları Öncülüğünde Faizler Düşürülecek!

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında masaya yatırılan banka faizlerinin devlet bankalarının liderliğinde aşağı çekilmesinin planlandığı konuşuldu.

Finans Sektörü Elini Taşın Altına Koysun

Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık yaptığı kısa adı EKK olan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında banka faizlerinin aşağı çekilmesi konusu masaya yatırıldı. Alınan bilgilere göre bankaların mevduat faizlerinin aşağı yönlü çekilmesinin gerekliliğinin konuşulduğu toplantıda bankaların yatırımcıların rahatlatılması için esnek davranması gerektiğine dikkat çekildi. Faizlerin yüzde 18 civarında olduğundan ve düşürülmesi gerektiğinden, banka faizlerinin düşürülmesine de devlet bankalarının liderlik etmesi gerektiği ve tüm finans sektörünün elini taşın altına koyması gerektiğinden bahsedildi.

Toplantı 4 Saat Sürdü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Para Politikası Kurulu toplantısı 26 Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek. Faiz kararının verileceği bu toplantı merakla bekleniyor. Para Politikası Kurulu’nun geçtiğimiz eylül ayında yapılan toplantısında politika faizinin yüzde 8 oranında, faiz koridorunun üst bandının yüzde 9.25 ve alt bandının da yüzde 7.25 oranında, borç verme faizlerinin oranının yüzde 12.25’te sabit tutulmasına karar verilmişti.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun dün yapılan toplantısı 4 saat sürdü. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen EKK toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirdiği bakanlıkların 180 günlük programlarının da masaya yatırıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gündeme Getirmişti

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı’nın gündeme taşıdığı bu konudaki çalışmayı sonlandırarak Erdoğan’a sunum yapacak. Taşeron işçiler konusu başta olmak üzere vatandaşlar için önem arz eden beklentiler ile ilgili yapılacak olan reformların hayata geçirilmesi ön görüldü.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı Çankaya Köşkü’nde yapıldı. Toplantıya bakanların yanı sıra Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Akben, SPK Başkanı Vahdettin Erbaş, TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, BIST Başkanı Himmet Karadağ da katıldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.