Borsa İstanbul’da Bankacılık Hisselerine İnceleme Başlatıldı!

Geçtiğimiz günlerde Türk bankalarına Amerika tarafından ceza kesileceği ile ilgili haberlere BDDK tarafından yalanlama gelmişti.

Türk bankalarına Amerika tarafından milyarlarca dolarlık ceza kesileceği ile ilgili iddialar kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yalanlanmıştı. Diğer yandan Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul’da geçtiğimiz haftanın son iş günü yapılan ikinci seansta, banka hisseleri ile ilgili işlemleri mercek altına aldı.

İnceleme İddialardan Önce Başlatıldı

Geçtiğimiz cumartesi günü ortaya atılan iddialardan önce SPK tarafından başlatılan incelemede geçtiğimiz cuma günü Borsa İstanbul’da ikinci seansta 16:32 – 17:00 saatleri arasında gerçekleşen banka hisseleri ile ilgili işlemler Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu tarafından masaya yatırılacak.

Geçen hafta cuma günü 16:32 saatinde Borsa İstanbul’un genelinde yatay bir seyir devam ediyor olmasına rağmen, Halkbank hisseleri en düşük seviye olan 11.84 Türk Lirası’ndan işlem görürken, yüzde 2.5 oranında artış gösterdi ve 12.32 Türk Lirası’ndan işlem gördü. Halkbank hisselerinde birden başlayan satışlar saat 17:00’ye kadar devam etti. 17:00’de satışlar düştü ve hisseler 48 basamak gerileyerek 11.84 Türk Lirası’na düştü.

İşlem Adedi 24.1 Milyona Yükseldi

Halkbank hisseleri Borsa İstanbul’da cuma günü gerçekleşen ilk seansta 13.8 milyon adet işlem görürken, ikinci seansta işlem adedi rakamı 24.1 milyona yükseldi. 172.791 puan olan bankacılık endeksi de 170.966 puana geriledi.

Halkbank da dahil olmak üzere banka hisselerinde görülen bu ani düşüşe piyasalar anlam veremedi. Ertesi gün bankacılık sektörü ile ilgili olarak ortaya çıkan yalan haberler kafalarda pek çok soru işareti oluşmasına neden oldu.

BDDK ve SPK Açıklama Yapmıştı

Kısa adı SPK olan Sermaye Piyasası Kurulu, geçen hafta cuma günü yaptığı açıklamada bu tür asılsız iddiaları yayanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını bildirmişti. Ayrıca kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da bir açıklama yaparak bu iddiaların suç teşkil ettiğini bildirmişti.

Cuma günü bankacılık endeksi Borsa İstanbul’daki ikinci seansta ani gerçekleşen satışlardan dolayı yüzde 2 oranında düştü. Bankaların değeri 28 dakika içinde 3.7 milyar Türk Lirası azalış gösterdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.