Ana SayfaGündemBorsa İstanbul’da Bankacılık Hisselerine İnceleme Başlatıldı!

Borsa İstanbul’da Bankacılık Hisselerine İnceleme Başlatıldı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Geçtiğimiz günlerde Türk bankalarına Amerika tarafından ceza kesileceği ile ilgili haberlere BDDK tarafından yalanlama gelmişti.

Türk bankalarına Amerika tarafından milyarlarca dolarlık ceza kesileceği ile ilgili iddialar kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yalanlanmıştı. Diğer yandan Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul’da geçtiğimiz haftanın son iş günü yapılan ikinci seansta, banka hisseleri ile ilgili işlemleri mercek altına aldı.

İnceleme İddialardan Önce Başlatıldı

Geçtiğimiz cumartesi günü ortaya atılan iddialardan önce SPK tarafından başlatılan incelemede geçtiğimiz cuma günü Borsa İstanbul’da ikinci seansta 16:32 – 17:00 saatleri arasında gerçekleşen banka hisseleri ile ilgili işlemler Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu tarafından masaya yatırılacak.

Geçen hafta cuma günü 16:32 saatinde Borsa İstanbul’un genelinde yatay bir seyir devam ediyor olmasına rağmen, Halkbank hisseleri en düşük seviye olan 11.84 Türk Lirası’ndan işlem görürken, yüzde 2.5 oranında artış gösterdi ve 12.32 Türk Lirası’ndan işlem gördü. Halkbank hisselerinde birden başlayan satışlar saat 17:00’ye kadar devam etti. 17:00’de satışlar düştü ve hisseler 48 basamak gerileyerek 11.84 Türk Lirası’na düştü.

İşlem Adedi 24.1 Milyona Yükseldi

Halkbank hisseleri Borsa İstanbul’da cuma günü gerçekleşen ilk seansta 13.8 milyon adet işlem görürken, ikinci seansta işlem adedi rakamı 24.1 milyona yükseldi. 172.791 puan olan bankacılık endeksi de 170.966 puana geriledi.

Halkbank da dahil olmak üzere banka hisselerinde görülen bu ani düşüşe piyasalar anlam veremedi. Ertesi gün bankacılık sektörü ile ilgili olarak ortaya çıkan yalan haberler kafalarda pek çok soru işareti oluşmasına neden oldu.

BDDK ve SPK Açıklama Yapmıştı

Kısa adı SPK olan Sermaye Piyasası Kurulu, geçen hafta cuma günü yaptığı açıklamada bu tür asılsız iddiaları yayanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını bildirmişti. Ayrıca kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da bir açıklama yaparak bu iddiaların suç teşkil ettiğini bildirmişti.

Cuma günü bankacılık endeksi Borsa İstanbul’daki ikinci seansta ani gerçekleşen satışlardan dolayı yüzde 2 oranında düştü. Bankaların değeri 28 dakika içinde 3.7 milyar Türk Lirası azalış gösterdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.