Ana SayfaGündemDünyanın En Eski Bankası Borsaya Geri Dönüyor!

Dünyanın En Eski Bankası Borsaya Geri Dönüyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Dünya üzerinde açılmış olan ve faaliyetlerine devam edebilen en eski banka olma ünvanına sahip olan Monte Paschi, 27 Aralık 2016 tarihi sonrasında borsaya geri dönmeyi başardı. Bankanın hisseleri borsada tekrar işlem görmeye başladı!

Monte Paschi, dünyada aktif olarak hizmet veren en eski banka olarak tanınıyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan sorunlar sebebi ile iflasın eşiğine gelen ve İtalya hükümeti tarafından hisse başına 6,49 dolar olmak üzere toplamda 3,85 milyar Dolar tutarında hisse satın alımı ile kurtarılan banka, bugün itibariyle borsada tekrar işlem görmeye başladı.

27 Aralık Sonrası Borsada İlk Gün!

27 Aralık 2016 tarihine borsaya veda eden ve tahtasını 15,09 Euro’dan kapatan Monte Paschi, bugün 5 Euro’dan borsaya geri dönüşünü başardı. Gün içerisinde yaşanan en düşük fiyat ise 4,06 Euro seviyesinde gerçekleşti.

Yüzde 68’lik hissesini 3,85 milyar Dolar karşılığında satın alan İtalya hükümeti tarafından kurtarılan banka, zor günleri geride bırakmaya çalışıyor. Bankanın sahip olduğu borçlara karşılık olarak hisse senedi takası yapılmasını kabul eden Junior Tahvil Sahipleri tarafından aktarılan hisseler sayesinde 8,65 milyar Euro’luk sayım yapılmış, banka da bu aktiviten 4,47 milyar Euro’luk bir kâr sağlamayı başarmıştı.

Aynı zamanda geçtiğimiz ay içerisinde bankanın iflasını vermesi durumuna karşın sigorta yaptırmaya başlayan yatırımcıların ödenmesini bekledikleri ihaledeki fiyat 4,28 Euro olurken, bu değerlemenin altına gün içerisinde düşülse de 5 Euro seviyesinde olan alımlar, bankanın toparlanması olarak yorumlanmaya başladı.

Avrupa Birliği Banka Kurtarma Kuralları kapsamında, 2021 yılına kadar toplamda 1,2 milyar Euro’luk net kâr elde etmeyi taahhüt eden Monte Paschi, toplamda 5.500 banka çalışanını işten çıkartırken, aynı zamanda 26 milyar Euro’ya tekabül eden sorunlu kredisini de satışa çıkartarak bilançosunu temizlemiş oldu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.