Ana SayfaGündemDünyanın En Eski Bankası Borsaya Geri Dönüyor!

Dünyanın En Eski Bankası Borsaya Geri Dönüyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Dünya üzerinde açılmış olan ve faaliyetlerine devam edebilen en eski banka olma ünvanına sahip olan Monte Paschi, 27 Aralık 2016 tarihi sonrasında borsaya geri dönmeyi başardı. Bankanın hisseleri borsada tekrar işlem görmeye başladı!

Monte Paschi, dünyada aktif olarak hizmet veren en eski banka olarak tanınıyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan sorunlar sebebi ile iflasın eşiğine gelen ve İtalya hükümeti tarafından hisse başına 6,49 dolar olmak üzere toplamda 3,85 milyar Dolar tutarında hisse satın alımı ile kurtarılan banka, bugün itibariyle borsada tekrar işlem görmeye başladı.

27 Aralık Sonrası Borsada İlk Gün!

27 Aralık 2016 tarihine borsaya veda eden ve tahtasını 15,09 Euro’dan kapatan Monte Paschi, bugün 5 Euro’dan borsaya geri dönüşünü başardı. Gün içerisinde yaşanan en düşük fiyat ise 4,06 Euro seviyesinde gerçekleşti.

Yüzde 68’lik hissesini 3,85 milyar Dolar karşılığında satın alan İtalya hükümeti tarafından kurtarılan banka, zor günleri geride bırakmaya çalışıyor. Bankanın sahip olduğu borçlara karşılık olarak hisse senedi takası yapılmasını kabul eden Junior Tahvil Sahipleri tarafından aktarılan hisseler sayesinde 8,65 milyar Euro’luk sayım yapılmış, banka da bu aktiviten 4,47 milyar Euro’luk bir kâr sağlamayı başarmıştı.

Aynı zamanda geçtiğimiz ay içerisinde bankanın iflasını vermesi durumuna karşın sigorta yaptırmaya başlayan yatırımcıların ödenmesini bekledikleri ihaledeki fiyat 4,28 Euro olurken, bu değerlemenin altına gün içerisinde düşülse de 5 Euro seviyesinde olan alımlar, bankanın toparlanması olarak yorumlanmaya başladı.

Avrupa Birliği Banka Kurtarma Kuralları kapsamında, 2021 yılına kadar toplamda 1,2 milyar Euro’luk net kâr elde etmeyi taahhüt eden Monte Paschi, toplamda 5.500 banka çalışanını işten çıkartırken, aynı zamanda 26 milyar Euro’ya tekabül eden sorunlu kredisini de satışa çıkartarak bilançosunu temizlemiş oldu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...