İş Görüşmesi Sonrasında Ne Yapmak Gerekir?

0

Bir iş görüşmesi gerçekleştirdiniz. Görüşme sizin için keyifli geçti. Olumlu hissediyorsunuz. Peki şimdi ne yapacaksınız?

Günümüzde liseden, üniversiteye kadar tüm eğitim kurumlarından mezun olan kişiler, iş başvurusu aşamasında en çok mülakat aşamasından çekinirler. Bu çekingenin ana sebebi, yapılacak iş için alanında uzman olan bir kişi ya da heyetin karşısına çıkmak, sorulan sorulara onların istediği şekilde yanıt vermek arzusudur. Bu, her ne kadar mülakat aşamasında başarı yüzdesi yüksek bir tercih olsa da, verdiğimiz cevapların aynı zamanda bizi, düşüncelerimizi ve kapasitemizi de yansıtması gerekiyor.

Özellikle banka mülakatlarında, adaylar genellikle her şeyin para ile ilgili olduğunu, para yönetimi konusunda başarılı olmanın, bankada çalışmak için yeterli olacağına inanırlar. Bu büyük bir yanılgıdır. Banka sektöründe çalışmak; büyük bir kişisel güveni, kaliteli bir insan ilişkisini, karşı konulamaz bir ikna yeteneğini ve disiplinli olmayı gerektirmektedir. Bu yüzden karşınızda oturan kişi ya da kişiler tarafından size yöneltilen mülakat sorularını iyi düşünmeli, kısa sürede pratik bir şekilde cevap verebileceğinizi onlara göstermeli, verdiğiniz cevabın da ikna oranının yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

İş görüşmesi ya da mülakatınızı bahsettiğimiz bu özellikler ile tamamladıktan sonra her günü ‘Acaba başarılı oldum mu?’, ‘Beni seçtiler mi?’, ‘Bana ne zaman haber verecekler?’ gibi sorular ile kendinizi yıpratarak geçirmek yerine, mülakatınızı halen devam ettirebileceğiniz ihtimalini göz önünde bulundurun. Hem bir nezaket göstergesi, hem de yaptığınız iş başvurusunun arkasında durduğunuzu, takipçi olduğunuzu, ilgi ve alakanızı en üst seviyede gösterdiğinizi firma ya da kuruluşa göstermek için bir teşekkür mektubu gönderebilirsiniz.

Teşekkür mektubu, yaptığınız iş görüşmesi için kişi nezdinde kuruma sunduğunuz bir simgedir. Size sunulan fırsat karşısında elinizden geleni yaptığınızı, firmada çalışmak için istekli ve hevesli olduğunuzu göstermesi ile birlikte aynı zamanda bu iş ile yakından ilgilendiğinizi gösteren bir mektup ya da e-mail göndermeniz, tercih edilebilirlik oranınızı önemli ölçüde yükseltecektir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın