Ana SayfaGündemGaranti Bankası Kredilerin Geri Ödemelerinde Sorun Yaşamıyor!

Garanti Bankası Kredilerin Geri Ödemelerinde Sorun Yaşamıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, 2017 yılının KOBİ yılı olduğunu, 2018 yılında da aynı durumun söz konusu olacağını söyledi.

KOBİ’ler Krediyi İşletme Sermayesi Olarak Kullanıyor

Cemal Onaran, şirketlerde gerçekleşen iyileşmenin bireysel bankacılığa da yansıdığını, bunun da sorunlu bireysel kredilerde azalma olmasını sağladığını, Türkiye’deki istihdamın yüzde 74’lük kısmının KOBİ’lerden geldiğini, şu ana kadar KOBİ’lere kullandırılan kredilerde geri ödemelerin başladığını, ödenmeme durumunun sıfıra yakın olduğunu, Türkiye’de yatırım için KOBİ kredisi kullanıldığı yönünde bir algı olduğunu, ancak şu anda kullanılan kredileri şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak ve işletmelerine sermaye yapmak için harcadığını söyledi.

İşletme Dünyasının Hareketlenmesi Gerekli

Onaran, KGF olarak bilinen Kredi Garanti Fonu’ndan sağlanan kredilerin de işletmelere sermaye olması amacıyla kullanıldığını, KOBİ’lerin ödemesi gereken maaşlara, hammadde alımına ve diğer harcamalara gittiğini, işletme dünyasının hareketlenmesinin yatırımların da hızlanmasına neden olacağını, 2018 ve 2019 yıllarında bu kanalların tekrar hareketlenmesini beklediklerini, sinyallerin şu anda güzel olduğunu da bildirdi.

50 Milyar Lira Hazine’nin Elinde

Türkiye’de bir dönem enerji sektörü başta olmak üzere büyük adımlar atıldığını, ancak 2017 yılında yatırımla ilgili çok büyük bir projenin henüz olmadığını, 2018 ve 2019 yıllarında bu tarz büyük projelerin olmasını beklediklerini, KGF’de tanınan limitin 250 milyar Türk Lirası olduğunu, bunun 200 milyar liralık kısmının kullandırıldığını, geriye kalan 50 milyar liralık kısmın Hazine Müsteşarlığı’nın elinde olduğunu, bu kısmı da yatırım, istihdam ve ihracat artışı sağlayacak projelerde kullanmayı planladığını, bu kısım kefalet kredisinin kullandırılması ile birlikte yatırımlarda da önemli ölçüde hareketlenme olmasını beklediklerini de belirtti.

Geri Ödemelerde Sorun  Sıfıra Yakın

Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, Garanti Bankası tarafından kullandırılan KGF kredilerinin geri ödemelerinin başladığını, şu ana kadar ödemelerdeki sorunun sıfıra yakın olduğunu, ancak buradaki önemli noktanın Garanti Bankası’nın KGF kredileri kullandırırken kendi bakış açısında kredi kullandırdığını, bu kredileri teminat sorunu yaşayan KOBİ’lere sağladıklarını da söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...