Dünyanın En Güçlü Kadınları Arasındaki Tek Türk

Güler Sabancı Forbes Dergisi tarafından yayınlanan Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesinde 58. sırada yer aldı.

Forbes Dergisi 14 yıldır her sene düzenli olarak Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesini yayımlıyor. Listede yer alan isimler ise sahip oldukları mal varlıkları, etkili oldukları nüfus, işletmelerinin karlılığı, sivil toplumdaki etkinlikleri gibi farklı açılardan değerlendirilerek belirleniyor. Bu listede geçtiğimiz yıllarda da yer alan Güler Sabancı sıralamada yükselerek 58. sıraya geldi. Sabancı dışında listede Türkiye’den bir isim yer almıyor.

İlk Sırada Angela Merkel Var

14. defa yayınlanan Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesinin ilk sırasında bu senede Almanya Şansölyesi Angela Merkel yer alıyor. Merkel sahip olduğu şahsi gücün ötesinde Almanya toplumu üzerindeki etkisi ve ülkesinin ekonomik gücü sayesinde listedeki birinciliğini kimseye kaptırmıyor. Listenin ikinci sırasında ise İngiltere Başbakanı Theresa May dikkat çekiyor. May İngiliz vatandaşları tarafından sevilen bir yönetime sahip. Ancak yine de Merkel’i geçebilmiş değil. Listenin üçüncü sırasında ise Microsoft firmasının sahibi Bill Gates’in eşi Melinda Gates yer alıyor. Melinda Gates eşi ile birlikte dünyanın en büyük maddi güce sahip vakfını yönetiyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Ivanka Trump ise listede on dokuzuncu sırada yer alıyor.

Türkiye’nin En Büyük Özel Vakfının Başkanı

Forbes Dergisi, Güler Sabancı’yı tanıttığı yazısında Sabancı Topluluğunu yöneten ilk kadın olduğunu belirterek, aynı zamanda Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Başkanı ve Türkiye’nin en büyük özel vakfının başkanı olduğunu da vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.