Gündem Dünyanın En Güçlü Kadınları Arasındaki Tek Türk

Dünyanın En Güçlü Kadınları Arasındaki Tek Türk

Son Güncelleme:

Forbes Dergisi 14 yıldır her sene düzenli olarak Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesini yayımlıyor. Listede yer alan isimler ise sahip oldukları mal varlıkları, etkili oldukları nüfus, işletmelerinin karlılığı, sivil toplumdaki etkinlikleri gibi farklı açılardan değerlendirilerek belirleniyor. Bu listede geçtiğimiz yıllarda da yer alan Güler Sabancı sıralamada yükselerek 58. sıraya geldi. Sabancı dışında listede Türkiye’den bir isim yer almıyor.

İlk Sırada Angela Merkel Var

14. defa yayınlanan Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesinin ilk sırasında bu senede Almanya Şansölyesi Angela Merkel yer alıyor. Merkel sahip olduğu şahsi gücün ötesinde Almanya toplumu üzerindeki etkisi ve ülkesinin ekonomik gücü sayesinde listedeki birinciliğini kimseye kaptırmıyor. Listenin ikinci sırasında ise İngiltere Başbakanı Theresa May dikkat çekiyor. May İngiliz vatandaşları tarafından sevilen bir yönetime sahip. Ancak yine de Merkel’i geçebilmiş değil. Listenin üçüncü sırasında ise Microsoft firmasının sahibi Bill Gates’in eşi Melinda Gates yer alıyor. Melinda Gates eşi ile birlikte dünyanın en büyük maddi güce sahip vakfını yönetiyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Ivanka Trump ise listede on dokuzuncu sırada yer alıyor.

Türkiye’nin En Büyük Özel Vakfının Başkanı

Forbes Dergisi, Güler Sabancı’yı tanıttığı yazısında Sabancı Topluluğunu yöneten ilk kadın olduğunu belirterek, aynı zamanda Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Başkanı ve Türkiye’nin en büyük özel vakfının başkanı olduğunu da vurguladı.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,147BeğenenlerBeğen
7,214TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,496TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler